Hogyan kell ezt kiszámolni?


a következő matek feladat adott:


Valaki összekever fejenként 500g-ot két különböző cukoroldatból és kap 70%os keveréket. Ezután 250g az első oldatból majd 750g a másik oldatból lesz keverve és így kap 65%os cukoroldatot. Számold ki a százalékát az eredeti oldatnak.


Bocsánat ha nem minden érthető de úgy fordítottam le magyarra a példát.

Az lenne a kérdésem hogy hogyan kénék neki állni? nem feltétlenül eredményre van szükségem hanem hogy hogy álljak neki mert nem igazán értem. Örülnék ha valaki elmagyarázná :)



2016. jún. 5. 13:06
 1/2 Fibonacci ***** válasza:

Szöveges feladat olvasását a végéről kell kezdeni, megnézzük mi a kérdés és az ismeretleneket betűkkel jelöljük.

Az oldatok ismeretlen töménységei: x,y.


A keveréses és a legtöbb szöveges feladathoz érdemes táblázatot készíteni, de azt itt nemigen lehet rendesen tördelni.

A lényeges összefüggés:

tisza(nettó) anyag mennyisége = összes(bruttó) anyag mennyisége ⋅ töménység


A tiszta (nettó) cukormennyiségre lehet egyenletrendszert felírni.


I. mondat →

500x + 500y = (500+500)⋅0,7


II. mondat →

250x + 750y = (250+750)⋅0,65


Az egyenletrendszer:

500x + 500y = 700

250x + 750y = 650

2016. jún. 5. 14:21
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen :)
2016. jún. 5. 15:10