Valaki segítene ennek a két kémia feladatnak a levezetésében? Nagyon hálás lennék érte


1.)A háztartási ecet 5,00 cm3-ét 16,96 cm3 0,240 mol/dm3 koncentrációjú nátrium-hidroxid-oldat közömbösíti. Mennyi az ecet ecetsavtartalma g/dm3 koncentrációban, mol%-ban, illetve Raoult-koncentrációban kifejezve, ha az oldat sűrűsége 1,005 g/cm3?

(ezeknek az erdményeknek kellene kijönni: ct= 48,8 g/dm3, 1,51 %(n/n), cR= 0,851 mol/kg) itt a tömegkoncentrációt sikerült kiszámolni, de a másik két eredményem nem az aminek kellene lenni..


2.)Két oldatot készítünk:

A) 5,00 cm3 26,0 tömeg%-os, 1,10 g/cm3 sűrűségű salétromsavat 900,0 cm3-re hígítunk.

B) 10,0 g nátrium-hidroxidot vízben oldunk, majd az oldatot 2000,0 cm3-re hígítjuk.

Mennyi az A) és B) esetben készített oldatok koncentrációja (mol/dm3)?

10,0 cm3 nátrium-hidroxid-oldatot hány cm3 salétromsav közömbösít?

(eredmények: A) c = 0,0252 mol/dm3, B) c = 0,125 mol/dm3, V(HNO3-oldat) = 49,6 cm3)

Az utolsó kérdésnél, a térfogatszámításnál akadtam el, a többi eredmény kijött



2018. nov. 3. 13:51
 1/2 Arp Du ***** válasza:

1.)

NaOH: 0,01696 dm3 *0,240 mol/dm3= 0,00407 mol

ecetsav: 0,00407 mol *60,05 g/mol= 0,244 g

ct= 0,2444 g /0,005 dm3= 48,9 g/dm3


%(n/n)= n(ecetsav) /[n(ecetsav) +n(víz)]

n(ecetsav)= 0,00407 mol ugyanannyi mint a NaOH, mert közömbösítik egymást.

n(víz) kiszámítása:

5,00 cm3 *1,005 g/cm3= 5,025 g oldat (ecetsav+víz)

ebben ecetsav 0,244 g, víz: 5,025-0,244= 4,781 g

n(víz)= m/M= 4,781 g /18,02 g/mol= 0,2653 mol

ezzel

%(n/n)= 0,00407/(0,00407 +0,2653)= 0,0151

százalékban: 0,0151 *100= 1,51 %(n/n)


cR= n(oldott anyag) /m(oldószer)= n(ecetsav) /m(víz)=

=0,00407 mol /4,781 g= 0,00407 /0,004781 kg= 0,851 mol/kg

2018. nov. 6. 07:31
 2/2 Arp Du ***** válasza:

2.) közömbösítési reakció:

HNO3 + NaOH = NaNO3 + H2O

1 mol NaOH-t 1 mol HNO3 közömbösíti


NaOH: átváltása dm3-re 10,0 cm3= 0,010 dm3

n=c*V= 0,125 mol/dm3 *0,010 dm3= 0,00125 mol NaOH


ezt közömbösíti 0,00125 mol HNO3

V(HNO3)= n/c= 0,00125 mol /0,0252 mol/dm3= 0,0496 dm3= 49,6 cm3

2018. nov. 6. 07:51