Függvények függvénye. Hogyan kell értelmezni: f (xy) = f (x) + f (y)? És végül is mennyi ez esetben pl. az f (2007) értéke?

Számomra elsősorban a megoldás gondolatmenete lenne a fontos, mert abból lehet okosodni. Szeretném ugyanis megtanulni, hogyan kell értelmezni az ilyen "függvények függvénye" típusú függvényeket.

#függvény #értelmezési tartomány #értékkészlet #egy- és többváltozós függvények
2018. okt. 27. 12:04
 1/5 anonim ***** válasza:
75%

A legtöbb esetben az a jó eljárás, hogy x-et és y-t (vagy ami van) szerencsésen megválasztva megtudhatunk bizonyos értékeket, mert kiesnek; például f(1) értékét megtudjuk határozni, mivel ha x=1, akkor


f(1*y) = f(1) + f(y), vagyis

f(y) = f(1) + f(y), nyilván f(y)-f(y)=0, így ebből

0 = f(1) adódik.


Hasonló módon f(2007) értéke is meghatározható; ha x=0 és y=2007, akkor


f(0*2007) = f(0) + f(2007), vagyis

f(0) = f(0) + f(2007), erre

0 = f(2007) adódik.

2018. okt. 27. 13:55
 2/5 A kérdező kommentje:

Kedves 1/1-es!


Köszönöm a gyors, az érthető, világos és számomra nagyon is tanulságos válaszodat.


Kellemes és szép napokat kívánok.


Stephanus

2018. okt. 27. 14:15
 3/5 dq ***** válasza:

A fenti f függvény valóban csak az azonosan 0 lehet.


De ha nem követeljük meg minden valós x,y-ra, hanem csak mondjuk a pozitív egészekre (azaz kevesebbet követelünk meg), akkor már vannak nem triviális megoldások.


Például a logaritmus, vagy a nagy omega függvény (prímtényezős alakban a kitevők összege) ilyenek.

2018. okt. 27. 18:06
 4/5 vurugya béla ***** válasza:
Nem kell, hogy poz. egészeken legyen értelmezve, lehet egy minden poz. valós számon értelmezett függvény is: bármely alapú logaritmusfüggvény! Ilyen esetben f(2007) nem határozható meg egyértelműen.
2018. okt. 28. 00:33
 5/5 A kérdező kommentje:

Kedves 3-as és 4-es!


Köszönöm a kiegészítéseteket. A kérdezett feladat szerint a függvény valós számokon értelmezendő. Ti viszont ennél részletesebben is igyekeztetek megvizsgálni a lehetséges értelmezéseket, ami az én számomra már kicsit magas szintű elmefuttatás, mert meghaladja az én középiskolai matektudásomat.


Üdv Nektek! Szép napot!


Stephanus

2018. nov. 1. 16:46