Van módszer a fejben történő bonyolultabb osztásra?


Pl.: 73:45

A 73-ban egyszer megvan a 45.

73-45=28 (maradék)

Ezt a maradékot kellene valahogy átírni...


2018. okt. 14. 15:59
 1/9 anonim ***** válasza:
Hogy érted, hogy átírni? Avagy a „huszonnyolc” megfelelő átirat?
2018. okt. 14. 16:18
 2/9 A kérdező kommentje:

Bocs, nem voltam egyértelmű.

Szóval ha csak leírnám egymás után a részeredményeket, így: 1,28 az nem helyes, mert a valós eredmény:1,62.

Tehát a maradékot jelentő 28-at valahogy úgy kellene összevetni a 45-vel, hogy 0,62 jöjjön ki. Ráadásul fejben megvalósítható metodikával.

2018. okt. 14. 16:29
 3/9 anonim ***** válasza:
28/45-öt megszorzod 100-zal és kiszámolod mennyi 2800/45 ezt elosztod 100zal és hozzáadod az 1-hez.
2018. okt. 14. 17:08
 4/9 A kérdező kommentje:

:D

Gondolom poén akart lenni, ez a megszorzom százzal, majd elosztom százzal dolog. :)

A lényegi kérdés tehát, hogy hogyan végezzük el a 28/45 műveletet fejben?

2018. okt. 14. 18:40
 5/9 anonim ***** válasza:
Már miért lett volna poén?
2018. okt. 14. 19:09
 6/9 anonim ***** válasza:

Pedig ezzel a módszerrel 2 tizedesjegy pontosságra meg lehet határozni, ha jól számolsz fejben...

Ha 1000-rel szoroznád meg akkor már 3 tizedesjegyre meg lehet mondani az eredményt.

2018. okt. 14. 19:12
 7/9 anonim ***** válasza:

Jó az, amit írt az előző. Ugye első körben 73/45=1+valami.


Na de mi az a valami? Persze hogy 28/45, azaz írhatjuk hogy:


73/45 = 1+28/45.


Na de mennyi 28/45? Az osztási algoritmus alapján ilyenkor 10-el szorozzuk az osztandót, majd az eredményt 10-el osztjuk.


280/45= 6 + másikvalami. Tehát írhatjuk hogy:


73/45 = 1+6/10 + másikvalami/10= 1,6 +másikvalami/10.


Ez egy algoritmus, amit a végtelenségig lehet folytatni. Ez az osztás folyamata, amit már általános iskolában tanítanak.


Persze másképp is megközelíthető a probléma, fejszámolással is. 90-ben a 45 megvan 2-szer. 45-ben a 45 megvan 1-szer. Az eredmény tehát 1 és 2 között van valahol Hogy hol? Ha 67,5-öt kéne osztani 45-el, akkor épp középen lenne, azaz 1,5 lenne az eredmény. De most nem ott van, hanem picit felette, mégpedig 0,5-28/45 -el.


Tehát 1,5+(0,5-28/45) adódik. Na ezt hívják lineáris interploációnak.


Gyors fejszámolásnál egyébként számos közelítés is tehető, de ezt most nem részletezem.

2018. okt. 14. 19:27
 8/9 anonim ***** válasza:
Javítás: interpoláció helyesen.
2018. okt. 14. 19:29
 9/9 A kérdező kommentje:

Ééértem máár ! :)

Köszönöm szépen a magyarázatokat!


Mielőtt még elolvastam volna a hozzászólásokat,a fordítottjával próbáltam. 28/4,5 =6 (+ 1, mint maradék) szóval 1 tizedesig oké csak :)

Jobb ahogyan írtátok, azt fogom gyakorolgatni.

2018. okt. 15. 08:28