Egyenletes körmozgást végző test sebessége 2m/s, szögsebessége 15 1/s. a, Hány fordulatot tesz meg 1s alatt? (ezt sikerült kiszámolnom) (2.38) b, Mekkora a test tömege, ha 15N a körmozgás fenntartásához szükséges erő? (0,5kg)


2018. okt. 14. 11:49
 1/1 anonim ***** válasza:

a)

1 s alatt: 15 radián

1 kör: 2π radián

1 s alatt 15/(2π) = 2,387 kör.

b)

A centripetális gyorsulás: v² / r, ahol v a kerületi sebesség. Kellene a kör sugara. A kerületi sebességet tudjuk, 2 m/s. Azt már kiszámoltuk, hogy 1 s alatt 2,387 kört tesz meg a test.

Ha 2,387 kör ==> 2 m

akkor 1 kör ==> 2 m / 2,387 = 0,838 m

r = 0,838 m / 2π = 0,133 m

a = 4 m²/s² / 0,133 m = 30 m/s²

m = F / a = 15 N / 30 m/s² = 0,5 kg

2018. okt. 14. 12:28