8. -os,9. -es matek háziban valaki segítene?

András, Béla és Csaba egy futóversenyen vettek részt. A verseny végén az derült ki, hogy András a célba érkezésekor 15 méterrel verte Bélát, és 35 méterrel verte Csabát, Béla pedig a célba érkezésekor 22 méterrel verte Csabát. Hány méter volt a futóverseny távja, ha a három fiú végig egyenletes tempóban futott a versenyen?

2018. szept. 29. 17:08
 1/2 anonim ***** válasza:

Azt tudjuk kideríteni a szövegből, hogy amíg Béla beér a célba, addig Csaba 13 métert tesz meg. Ezt azt jelenti, hogy azidő alatt, amíg Béla célba ért, addig Csabánál mindig 2 méterrel futott többet. Már csak azt kell megnézni, hogy hány ilyen időtartamnak kellett eltelnie ahhoz, hogy köztük 35-15=20 méter legyen a különbség. Erre a válasz az, hogy 10-nek (mivel 10*2=20), ennyi idő alatt Csaba 13*10=130 métert, míg Béla 15*10=150 métert tett meg, és így valóban megvan a 20 méteres különbség.

Ez azt jelenti, hogy amikor András célba ért, akkor Béla 150 métert tett meg, erre vert rá András 15 métert, így a futótáv összesen 165 méter volt.

Ez a gondolati megoldás. Egyenlettel is meg lehet oldani, ott is ugyanezt a gondolatmenetet kell egyenletformába önteni.

2018. szept. 29. 18:38
 2/2 A kérdező kommentje:
ment a zöld
2018. szept. 29. 18:55