Mennyi ido alatt halad el a szekér az ember mellett ha áll?


Egy szeker es egy ember ellentetes iranyban mozognak egyenletesen egyenesvonalban.Igy az ember 5 sec alatt halad el a szeker mellett.(5 sec alatt er az elejerol a vegere) Mikor ugyanolyan sebességgel egyenesvonalban egyenletesen, egy iranyba mennek(parhuzamosan egymas mellett mennek azonos iranyba)akkor az ember 10 sec alatt eri utol a szekeret(a sebesseguk nem valtozik)(az ember 10 sec alatt er a szeker vegetol az elejere)Es itt a kerdes: ha az ember egy helyben all ,es a szeker ugyanannyival megy mint az elozo ket esetben, mennyi ido alatt halad el az ember mellett?[a szeker szemszogebol nezve, (relativan) az ember mikor er az elrjerol a vegere]

Legyszi ne csak a valaszt irjatok, hanem magyarazatot is es kepletet is.

Elore is koszi a valaszokat



2018. szept. 7. 16:43
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:
És hogyhogy negatív sebesség?Honnan tudhatjuk meg, hogy egy kulso szemlelo szamara mennyivel mentek el egymas mellett?
2018. szept. 8. 10:38
 12/15 anonim ***** válasza:

Akkor legyen 1 ismeretlen, x, a szekér és az ember sebességének aránya: 0 < x < 1

Amikor szembe mennek, sebességük összeadódik, akkor 2-szer olyan gyorsan (fele idő alatt) haladnak el egymás mellett, mint amikor egy irányba, és a sebességük kivonódik.

Azaz: (v + x*v) / (v - x*v) = 10/5, egyszerűsítve

(1+x)/(1-x) = 2

Ezt már meg kell tudnod oldani! :D

x=1/3, azaz a SZEKÉR SEBESSÉGE 1/3-a az emberének.

Vagyis 1/3 / (1 + 1/3) = 1/4-e a két sebesség összegének, tehát 5 sec / (1/4) = 20 sec a válasz, ill.

1/3 / (1 - 1/3) = 1/2-e a két sebesség különbségének, tehát 10 sec / (1/2) = 20 sec a válasz.

2018. szept. 8. 11:07
 13/15 A kérdező kommentje:
Szia! Koszi a választ! De egy valamit nem értek..mikor 1 iranyba mennek akkor csak 10 sec kell az embernrk hogy megelozze.Akkor hogy lehetne ez 20 sec, hogy ha a szeker gyorsabban hagya el az embert?
2018. szept. 8. 11:41
 14/15 anonim ***** válasza:

Ne kérdezz hülyeséget, hanem gondolkozz egy picit.

Ha az ember 3-szor olyan gyorsan megy mint a szekér, akkor a sebességük különbsége is 2-szer annyi, mint a szekéré.

Feladat:

A szekér sebessége: 0,5 m/s

Az ember sebessége a háromszorosa: 1,5 m/s

A szekér hossza: 10 m

Számold ki a fenti 3 időt!

(ellentetes iranyban mozognak

egy iranyba mennek

az ember egy helyben all , es a szeker mozog)

2018. szept. 8. 15:13
 15/15 A kérdező kommentje:
Bocsi, és koszi. Ment a zöld kéz:)
2018. szept. 8. 18:43
1 2