A hatványozás és a gyökvonás azonosságai közül az alábbiakban miért nem lehet az "a" (és "b") 0?


1. a^n*a^m=a^(m+n)

2. (a*b)^n=a^n*b^n

3. (a^n)^m=a^(n*m)

4. n-edik gyök(a^k)=(n-edik gyök "a")^k



2018. szept. 4. 22:27
 1/4 anonim válasza:
0%

Ha a vagy b 0, akkor nem értelmezhető.

Pl n=0 és tudjuk, hogy minden szám 0. hatványa 1. Viszont akkor 0^0-nak is 1-nek kéne lennie és ez ellentmondáshoz vezet. Szóval 0-nál nem értelmezzük.

Remélem érthető voltam :)

2018. szept. 4. 22:37
 2/4 dq ***** válasza:
0%

Magyarországon a közoktatásban hagyományosan 0^0 értéke nem definiált/értelmezett. (Máshol, és főleg a matematikusok körében (a legtöbb részterületen) általában 0^0=1.)


De lássuk csak.


1: a=0, n=-m esetén 0*0=0^0 jönne ki, de a jobb oldal nem definiált, tehát ez nem igaz.


2,3,4 esetén ha "a" vagy "b" értéke 0, továbbá a kitevők is nullák, akkor olyan azonosságokra vezet, ahol egyik oldal sem értelmes. (Én mondjuk ezt nem nevezném az 1-es esethez hasonlóan hamis azonosságnak.)

2018. szept. 4. 22:47
 3/4 anonim ***** válasza:
0%
Ilyenről én még nem hallottam. Középiskolában matekból és főiskolán analízisből is a Nulla Nulladik hatványát egynek vettük. (De volt olyan témakör, mikor nullának, de ott akkor ezt a legelején kikötöttük.)
2018. szept. 4. 22:49
 4/4 dq ***** válasza:

Javítom magam

> akkor olyan azonosságokra vezet, ahol egyik oldal sem értelmes

helyett

> akkor olyan egyenletekre vezetnek, ahol egyik oldal sem értelmes

2018. szept. 4. 22:49