Szerintem ez a feladat rossz, valaki megnézi nekem?


Sziasztok!

Úgy gondolom, hogy ez a feladat rossz. Kérték a segítségemet benne, de nekem nem jött ki releváns megoldás.

Köszönöm előre is! :))

5,8 g MgCO3, és CaO-ból álló porkeveréket reagáltattunk HCL-al, amikor is keletkezett nekünk 1,5 bár 25 Celius-fokos 523,25 cm3 gáz képződik. Mekkora a porminta tömegszázalékos összetétele? Szerintem rossz a feladat, de hátha Ti juttok valamira. Még egyszer köszönöm előre is! :)



#feladat #tömegszázalékos összetétel #ideális gázállapot egyenlet
2018. aug. 30. 19:34
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Nem relevánsat akartam írni... :D nem jött ki értelmes megoldás
2018. aug. 30. 19:38
 2/11 A kérdező kommentje:
Javítás 2: HCl, és HCL :))
2018. aug. 30. 20:39
 3/11 anonim ***** válasza:
59%
A magnézium-karbonátból CO2 gáz képződik, annak ugye adott az anyagmennyisége, mely megegyezik a magn.-k. anyagmennyiségével.
2018. aug. 30. 21:50
 4/11 A kérdező kommentje:
Ez így van. És jó a feladat? Köszi előre is a választ
2018. aug. 30. 21:51
 5/11 anonim ***** válasza:

A CO2 anyagmennyisége 0,0211 mol, az MgCO3-é is annyi, ami 1,78 g. 30,7 m/m%.

Mind a két anyag reakcióba lép a sósavval (de gyanítom, hogy a HCl-gázzal is).

MgCO3 + 2 HCl = MgCl2 + CO2 + H2O

CaO + 2 HCl = CaCl2 + H2O

Most arról, hogy értékes jegyekben ugyebár nem egyeznek az adatok, ne beszéljünk.

Semmi problémát nem látok a feladattal, te igen? :D Kérlek, oszd meg velünk is! :)

2018. aug. 30. 22:01
 6/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod!

Nekem a CO2 anyagmennyisége 0,0315 mol. (Ideális gázállapot egyenletből).

Az egyenlet amit felírtam: x/84,3+5,8-x/56=0,0315

Amit kaptam végeredménynek: x kerekítve 12.

Tehát 12 g a MgCO3 tömege az 5,8g össz tömegből? Ez ugye nem lehet.. Neked a 0,0211 mol CO2 hogy jött ki?

2018. aug. 30. 22:07
 7/11 A kérdező kommentje:

"A CO2 anyagmennyisége 0,0211 mol, az MgCO3-é is annyi, ami 1,78 g. " Ezt meg egyenesen nem értem.

Ha pormintáról beszélünk akkor nem mondhatod, hogy ugyan annyi az egyik só mennyisége, mint a CO2-é. Mondhatnád ezt akár a CaO-ra is. Ezt hogy érted? :D

2018. aug. 30. 22:09
 8/11 anonim ***** válasza:
Mivel a CaO-ból nem képződik CO2 gáz, ahogy az a felírt egyenletből is látszik :D
2018. aug. 30. 22:12
 9/11 A kérdező kommentje:
Benéztem köszi. :D
2018. aug. 30. 22:15
 10/11 anonim ***** válasza:

A 0,021 mol-t egy netes kalkulátor adta ki, de most kiszámolom én is, és 0,0317 mol :D:

N=pV/(RT)=150.000*0,00052325/8,314/298=0,0317 mol.

Így akkor: 2,67 g MgCO3 -->46,0%

Elnézést, de a kalkulátorba biztos 1 bar-t írtam

2018. aug. 30. 22:17
1 2