Segitenetek ebben a matek feladatban?

[link]
2018. aug. 22. 14:07
 1/6 anonim ***** válasza:
0%

Természetesen, de nem oldjuk meg neked.


Eddig hogy próbáltad megoldani a feladatot? Mire jutottál? Hol akadtál el?

2018. aug. 22. 14:23
 2/6 anonim ***** válasza:

"A dobozból legalább 12 golyót kell kivenni, hogy biztosan legyen a kivett golyók között piros" azt jelenti, hogy a pirosak mellett 11 olyan van, ami nem piros.

"... és legalább 17-et, hogy a kivettek közt biztosan legyen piros és zöld is" pedig azt, hogy 16 olyan van, ami nem zöld és 16 olyan, ami nem piros.

"Tudjuk továbbá, hogy legalább 7 golyót kell kivennünk ahhoz, hogy biztosan legyen köztük olyan, ami nem kék", tehát 6 kék golyó van benne.


Mivel tudjuk, hogy 11 nempiros golyó van, ebből 6 kék, ezért 5 darab zöld golyó van.

A második feltétel szerint 10 piros golyónak kell lennie.

Tehát azt számoltuk, hogy 6 kék, 5 zöld és 10 piros golyó van. Ha megnézzük az induló feltételeket, akkor ez mindegyiknek megfelel. Ebből már ki tudjuk számolni, hogy legalább 18 golyó kihúzására van szükség ahhoz, hogy biztosan legyen 2 zöld köztük.

2018. aug. 22. 14:23
 3/6 A kérdező kommentje:

Nekem valahogy nehezemre esik az ilyen logikákban otthon éreznem magam.


P: piros golyók száma

K: kék golyók száma

Z: zöld golyók száma


"A dobozból legalább 12 golyót kell kivenni, hogy biztosan legyen a kivett golyók között piros" azt jelenti, hogy a pirosak mellett 11 olyan van, ami nem piros.


ha nem piros, akkor kék és zöld, tehát K+Z=11


"... és legalább 17-et, hogy a kivettek közt biztosan legyen piros és zöld is" pedig azt, hogy 16 olyan van, ami nem zöld és 16 olyan, ami nem piros.


16 olyan, ami nem zöld, tehát 16 db kék és piros, azaz

K+P=16


16 olyan, ami nem piros, tehát 16 db kék és zöld, azaz

K+Z=16, viszont ez ellentmond az első egyenletünkkel.


Saját logikával így próbálkoztam (ugyanaz az éredmény): ha biztosan akarjuk, hogy legyen piros és zöld is, akkor azt kétféleképpen lehet elérni:

1) kihúzom az összes kéket, az összes pirosat, és ha húzok még egyet, akkor az már zöld, tehát ugyanúgy

K+P+1=17

K+P=16


2) kihúzom az összes kéket, az összes zöldet, és ha húzok még egyet, akkor az már piros, tehát

k+Z+1=17

K+Z=16


Valamit félre értek, mert ellentmondásosak az egyenletek. :/

2018. aug. 22. 16:23
 4/6 anonim ***** válasza:
Igen, igazad van, ezt elírtam; nem ÉS, hanem VAGY, tehát vagy 16 olyan, ami nem piros, vagy 16 olyan, ami nem zöld.
2018. aug. 22. 19:29
 5/6 A kérdező kommentje:
És ez hogyan módosítja az egyenleteket, vagy a gondolatmenetet? AZ elírásodtól függetlenül sem értem :/
2018. aug. 22. 21:09
 6/6 anonim ***** válasza:
Akkor vagy K+Z=16, vagy K+P=16, tehát csak az egyik egyenlet teljesül.
2018. aug. 22. 22:22