Kémiások! Hogyan tovább? Elakadtam a feladatban.


Íme a feladat:

Ismeretlen, szürke színű fémpor anyagi minőségét szeretnénk megállapítani. A fémporból

5,00 grammot mértünk ki, majd 100 cm3

térfogatú, 16,0 tömegszázalékos, 1,18 g/cm3

sűrűségű réz(II)-szulfát-oldatba szórtuk. Miután az oldat teljesen elszíntelenedett, a szilárd

anyagot leszűrtük, megszárítottuk és lemértük a tömegét, ami 9,64 grammnak adódott.


A kérdés: Számítással határozza meg az ismeretlen fém moláris tömegét! Melyik ez a fém?

Vegye számításba, hogy az ismeretlen fém oxidációs száma nem ismert!


Odáig eljutottam, hogy mivel az oldat teljesen elszíntelenedett, ez az összes rézion redukcióját jelenti, tehát (ez még az a feladatrészben jött ki) 0,118 mol réz keletkezett, ami 7,49 g-ot jelent. A leszűrt szilárd anyag a réz mellett az ismeretlen fémpor feleslegben maradt mennyiségét is tartalmazza, ezt így számoljuk ki: 9,64-7,49=2,15 g. Ebből meghatározható a fogyott fémpor tömege: 5-2,15=2,85 g.

Ezután hogyan haladjak tovább a végső megoldásig? Ha valaki tudna nekem ebben segíteni, nagyon megköszönném.



2018. aug. 9. 18:14
 1/3 anonim válasza:
0%
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
2018. aug. 9. 19:18
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Eddig minden jó. Innentől pedig azt vedd figyelembe, hogy itt egy elektrokémiai reakció történik, tehát az ismeretlen fémnek valahogy aránylania kell a rézhez, és ez az arány a fém vegyértékétől függ. A réz molszáma ismert (0,118 mol), úgyhogy innentől próbálgassuk végig az ismeretlen fémünk vegyértékeit.


Ha a fém egy vegyértékű akkor az egyenlet: 2 Me + Cu(2+) --> 2 Me(+) + Cu


Látszik hogy ha ilyen az egyenletünk, akkor kétszer annyi mól fém keletkezik mint amennyi a rézből volt, vagyis 2*0,118=0,236 mol. Azt remekül kiszámoltad hogy a fogyott fémpor tömege 2,85, tehát ebből a moláris tömeg: M=n/m=2,85/0,236=12,07. Ilyen atomtömegű fém nincs (még a szén lehetne is, de az nem fém és olyan meg nincs hogy egyszeresen pozitív szén kation). Szóval megyünk tovább. Ha kétvegyértékű a fém akkor az alábbi egyenlet játszódik le:


Me + Cu(2+) --> Me(2+) + Cu


Itt már 1:1 arányban van a két fém tehát az én fémemnek is 0,118 mol lesz az anyagmennyisége, vagyis akkor a moláris tömeg 2,85/0,118=24,11. Ez mondjuk a magnéziumhoz van a legközelebb, még stimmel is mert azt tudjuk hogy 2+ ionokat alkot, de kicsit nyugtalanítóan pontatlan ez az érték ezért én továbbszámoltam egészen 7 vegyértékig, de nem jött ki ettől jobb eredmény (egyébként a 6 vegyértékű megoldás érdekes, mert arra meg M=72,34 g/mol jön ki ami a germániumra még viszonylag stimmel is, de Ge(6+) ion megintcsak nem létezik, szóval a magnézium a legjobb megoldás). Talán próbáld meg pontosabb részeredményekkel, több tizedesjegy megtartásával újraszámolni, hátha közelebb kerülsz a magnézium valódi, 24,3-as atomtömegéhez.

2018. aug. 10. 00:06
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a részletes választ! :) Természetesen ment a zöld kéz.;)
2018. aug. 10. 09:52