Hogyan tudnám megoldani ezt a feladatot? (Geometria)


Írjuk fel annak az egyenesnek az egyenletét, amely áthalad az A(−2, 5) ponton és a koordinátatengelyeken egyenlő hosszúságú szakaszokat határoz meg.


Nincs szükségem teljes megoldásra, csak útmutatásra, hogy hogyan oldhatnám meg.



2018. jún. 14. 20:05
 1/3 anonim ***** válasza:

Hogy a tengelyeken egyenlő hosszúságú szakaszokat határoz meg, az ugye azt jelenti, hogy a tengelymetszetei egyforma távol vannak az origótól?


Ez esetben az egyenes és a két tengely egy egyenlő szárú (lásd fent) derékszögű (gondolom Descartes-rendszerben vagyunk) háromszöget határoz meg, ennek átfogója az egyenes, ami szükségszerűen 45°-os szöget zár be a tengelyekkel, tehát a meredeksége ±1.


Másik lehetőség, hogy a tengelymetszetek abszolút értéke egyenlő, és ekkor a tengelymetszetes egyenletre lehet hivatkozni:

[link]

2018. jún. 14. 20:19
 2/3 A kérdező kommentje:
A gondom nekem is azzal van, hogy nem tudom hogyan értelmezzem azt, hogy egyenlő hosszúságú szakaszokat határoz meg. Köszönöm a választ, megpróbálkozok ezzel a módszerrel. :)
2018. jún. 14. 20:36
 3/3 anonim ***** válasza:

Mivel a koordinátatengelyeken egyenlő hosszúságú szakaszokat határoz meg, ezért legyenek a tengelyeken lévő metszéspontok koordinátái (-a;0) és (0;a). Ekkor az egyenes irányvektora (a;a), amiből a normálvektor (a;-a) így az egyenes egyenlete: a*x-a*y=a*(-a)-a*0=-a^2

Ebbe behelyettesíted az A(-2;5) pont koordinátáit!

a*(-2)-a*5=-a^2 amiből -7a=-a^2 azaz 7a=a^2 ezt megoldod a=0 és a=7 adódik. Az a=0 nem jó.

a=7 esetben a tengelymetszetek (-7;0) és (0;7) és a keresett egyenes egyenlete: 7*x-7*y=-49.


HA a tengelymetszetek az (a;0) és (0;a) akkor azt ugyanígy ki lehet számolni.

2018. jún. 14. 21:38