Adott az invß = tgß - ß[rad] egyenlet, ahol invß = 0,12132. Tehát:


0,12132 = tgß - ß[rad], ebből ß szöget hogy tudom kiszámolni?



2018. jún. 12. 20:26
 1/3 anonim ***** válasza:

Numerikus eljárással lehet visszaszámolni. Nekem ß-r 0.6685 jött ki megközelítőleg.


Nézz utána a numerikus módszereknek: Intervallum felezés, Newton-Raphson, stb.

2018. jún. 12. 21:22
 2/3 sajo válasza:

Léteznek un Involut-függyvény táblázatok, melyekből pontosságuktól függően visszakereshetők a szögek értékei. Például ezen a linken [link] elérhető egy egyszerűsített involut-függvény táblázat.

De ha szeret számolni akkor a Taylor sor is segítségére lehet; ahol tg x= x + x^3/3 + 2*x^5/15 + ... (a változók értékei radiánban értendők)

és inv(x)=tg(x)-x = x^3/3 + 2*x^5/15 + ... Még egyszerűsödik is és további tagok bevonásával a pontosság növelhető. Habár az ötödrendű változó miatt, inkább csak egy táblázat készítésére alkalmas módszer... ami visszakeresésre lesz alkalmas.

2021. febr. 26. 21:40
 3/3 sajo válasza:

Bocsi, hogy visszatértem, de keresgélés közben találtam egy (angol nyelvű) online inverz involut-függvény módban is működő programot, ami ebben a beállításban a szögértékeket adja vissza. Megbízhatóságát ellenőriztem egy 1968-as kiadású 7 digites involut táblázatból.

Az "én" választott<>talált értékem 12,5 foknál > 0,0035285 és az [link]

online kalkulátor 12.499992837926246 degree /szög és

0.218166031497522919 radian értékeket adott vissza. Úgy tűnik megbízható.

Az involut értéket az

[link]

oldalon lehet számolni. Például inv 15 fok = 0.0061498046319732699

>s

2021. febr. 26. 23:04