Kétféle feladattípushoz szeretnék segítséget kérni. A megoldási, levezetési módszer érdekelne.

-Definiálja az x^2 (vagy bármi más) függvényt.

-Definíció szerint mutassa meg hogy (függvény) differenciálható (pl.) egy adott pontban.

Hálás lennék a segítségért, vizsgára kell.



2018. jún. 9. 12:30
 1/1 anonim ***** válasza:

Ezek megtalálhatók, rákereshettél volna. Na mindegy.


1. Függvény definiálása: Legyen B része R, és x eleme B.


Ekkor egy f függvény: f: x->f(x). A példádban lehet B=R-et választani:


f: x->x^2, ahol x eleme R.


Még bele szokták venni precíz definiálásnál az értékkészletet is, de annak majd utána nézel.


2. Határértékszámításból kell kiindulni.


Definíció szerint egy f: x->f(x) függvény deriváltja valamely x0-pontban


df/dx|x0=lim[{f(x+h)-f(x)}/h], ahol h tart 0-hoz és x=x0.


Az x^2-es példával élve:


f(x+h)=(x+h)^2, ezért f(x+h)-f(x)=(x+h)^2-x^2=2xh+h^2.


Tehát df/dx|x0=lim (2x+h), h tart 0-hoz, és x=x0 ezért


df/dx|x0=2x0.


Ez minden x0 eleme R esetén értelmes, így a teljes értelmezési tartományon létezik a derivált.


Érted?

2018. jún. 9. 18:16