Párhuzamos, egy irányba mutató vektorokból hogy vonjuk ki az egyiket a másikból, ha nem tudjuk melyik a nagyobb?
7.-es fizika házi feladat: ha egy ember a mérlegre állva 60kg, akkor mennyit mutat a mérleg, ha az ember egy lefelé 2m/s-mal gyorsuló liftben áll?
Ott akadtam el, hogy mennyi a szummaF (nem találtam a jelet)
Az egy irányba mutató vektorokat nem kivonjuk egymásból, hanem összeadjuk őket. Kivonni akkor kell egymásból, hogyha ellentétes irányba mutatnak, de ez is kiküszöbölhető azzal, hogy ha kijelöljük a pozitív irányt, akkor az egyik vektor negatív előjellel fog szerepelni, így előjelesen adjuk őket össze.
Például ha van egy 2N nagyságú erőd, ami balra mutat, és egy 3N nagyságú erő, ami jobbra mutat, akkor kivonjuk egymásból a két vektort. Ha nem tudod, hogy melyik a nagyobb, akkor ||-be rakod az eredményt, tehát az eredő erő nagysága |2-3|=|-1|=1, az pedig az ||-be kerülő értékből derül ki, hogy merre mutat az eredő erővektor. Ha viszont a jobbra irányt jelöljük ki pozitívnak, akkor van egy 3N és egy -2N nagyságú erőd, ezek előjeles összege az eredő erő: 3+(-2)=3-2=1N, és az eredmény előjele fogja meghatározni, hogy merre fog mutatni.
"Az egy irányba mutató vektorokat nem kivonjuk egymásból, hanem összeadjuk őket."
Ez ostobaság.
Két vektort mindig úgy vonunk ki egymásból, hogy a különbség vektor az egyik vektor csúcsából mutat a másik vektor csúcsába. (Háromszög szabály)
Kér vektort akkor is ki lehet vonni egymásból, ha egy irányba mutatnak, akkor is, ha ellenéttes irányba és akkor is, ha szöget zárnak be.
"ha nem tudjuk melyik a nagyobb?"
Ezt pedig tudnod kell.
2-3 nem egyenlő 3-2
Ugyanígy nem mindegy, hogy a vektorból vonod ki b-t vagy b-ből a-t.
a-b = -1*(b-a) Ugyanúgy, ahogy a sima számoknál.
Ha a lift lefelé 2m/s-al gyorsul, akkor a pacák kb 480N súlyú lesz 60kg*(g-2m/s^2)
A liftben 2 erő hat.
A nehézségi erő m*g és egy F erő, ami felfelé mutat, és lassítja a liftet. (Ha nem lenne az F erő a lift g-vel zuhanna.)
Fe = m*g-F
Fe = m*a
m*a = m*g-F
F = m*(g-a)
Mivel emberünk pont ugyanúgy gyorsul, mint a lift, ezért az ő testére is ugyanez igaz.
F = m*(g-a) erővel hat a lift a benné lévő emberre. Tehát az ember is ugyanekkora erővel hat a liftre.
A súly definíció szerit az, hogy mekkora erővel nyomja a test az alátámasztást, tehát a liftben lévő személy súlya
G = m*(g-a)
> Az egy irányba mutató vektorokat nem kivonjuk egymásból, hanem összeadjuk őket. Kivonni akkor kell egymásból, hogyha ellentétes irányba mutatnak,
ASDSADEASDAADSD :DDDD
> "ha nem tudjuk melyik a nagyobb?"
Ezt pedig tudnod kell.
2-3 nem egyenlő 3-2
Ugyanígy nem mindegy, hogy a vektorból vonod ki b-t vagy b-ből a-t.
Vektorok között nincs rendezés -.-
.. vektorokat kivonhatsz egymásból rajzlapon vonalzóval és ceruzával; kivonhatod őket egymásból koordinátánként mint a sík vektorai; de, ami a leggyakoribb az az, hogy felveszel az egyenesükön egy bázist (kiválasztod a pozitív irányt és az egység nagyságú erőt), és így adod őket össze koordinátánként. (Ez ugyanaz, mintha a nagyságukat adnád össze előjelesen.)
Lényegében amit #1 is leírt.
"Ez ostobaság."
Miért is?
Nem az volt a kérdés, hogy hogyan kell kivonni egymásból vektorokat, hanem hogy adott helyzetben hogyan kell számolni; ha van két erőd, amelyek párhuzamosak egymással és a föld felé mutatnak, nehogy azt mondd nekem, hogy ezeket nem összeadni kell, hanem kivonni az eredő erőhöz... Kivonni maximum akkor kell, hogyha azt akarjuk megtudni, hogy a kettő közül melyik a nagyobb.
Tehát az ökölszabály az, hogy ha az erők egy irányba mutatnak, akkor össze kell őket adni.
És teljesen lényegtelen hogy ez butaság, meg hogy a kérdésben nem egy irányba mutatnak az erők, azért csak megkaptad a 100%-ot :D
A kérdés ez volt:
"Párhuzamos, egy irányba mutató vektorokból hogy vonjuk ki az egyiket a másikból, ha nem tudjuk melyik a nagyobb?"
Erre adtam választ. Mivel nem tudhatom, hogy a kérdező hogyan értelmezte a feladatát, mit rajzolt fel, stb., ezért ahhoz nem tudok hozzászólni.
Yup. És arra ez:
> Az egy irányba mutató vektorokat nem kivonjuk egymásból, hanem összeadjuk őket. Kivonni akkor kell egymásból, hogyha ellentétes irányba mutatnak, de ez is kiküszöbölhető azzal, hogy ha kijelöljük a pozitív irányt, akkor az egyik vektor negatív előjellel fog szerepelni, így előjelesen adjuk őket össze.
ostobaság. (Illetve ez bármire az.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!