Valószínűségszámítás a NEM MATEK vizsgámhoz?


3 zsakban van 20-20-20 golyó. Minden zsakban a 20 golyóból 1 piros van, amiket nem szabad kihuzni, mert akkor robban, a tobbi sima feher (azokat kene kihuzni):D


Mind3 zsakbol kotelezo huzni 1-et 1-et.


A kerdes az, hogy mekkora a valószínűsége, hogy akar 1 pirosat is huzok a 3 huzasbol?


Ha valaki a kepletet is megadna, illetve, hogy ez szazalekban hogyan fejezheto ki, azt kulon megkoszonnem. Plane ha a "trukk" nevet is megmondja (permutacio, variacio, kombinacio?) :D



Koszi elore is!:)


2018. jún. 2. 03:28
 1/8 anonim ***** válasza:
70%
1-(19/20)^3
2018. jún. 2. 06:10
 2/8 anonim ***** válasza:
0%

Összes eset: 20*20*20=8000

Kedvező eset: 1*1*1=1

Valószínűség: 1/8000=0,000125=0,0125%.


A saját érdekedben; ne azt tanuld meg, hogy mi a neve, hanem hogy milyen logikát kell használni a számításhoz, mivel a legtöbb esetben nem csak egyféle számítást kell végezni, így nem is lehet csak egy képletet használni.

2018. jún. 2. 09:48
 3/8 anonim ***** válasza:
30%
#2: neked meg a saját érdekedben, ne bölcselkedj, ha egy ilyen egyszerű feladatra ilyen rossz választ adsz.
2018. jún. 2. 10:49
 4/8 anonim ***** válasza:
43%

Nem egészen értem, hogy a kettő hogyan következik egymásból; attól, hogy rossz választ adtam a kérdésre, attól még másban lehet igazam.

Persze az sem következik belőle, hogy ne tudnám megoldani, csupán félreértelmeztem a feladatot (mert nekem még reggel volt :) )


Akkor a helyesbítés:

Ha konkrétan a pirosakra koncentrálunk, akkor még azokat az eseteket is meg kell számolni, amikor két pirosat húzunk vagy csak egyet;

Két piros esetén:

-ha az első zsákból fehéret húzunk: 19*1*1=19 lehetőség

-ha a másodikból húzzuk a fehéret: 1*19*1=19 lehetőség

-ha a harmadikból húzzuk: 1*1*19=19 lehetőség, tehát 19+19+19=57 esetben lesz pontosan két golyónk.

Ha viszont csak 1 pirosat húzunk:

-az első zsákból: 1*19*19=361

-a másodikból: 19*1*19=361

-a harmadikból: 19*19*1=361, tehát 361+361+361=1083 esetben lesz 1 darab piros golyónk.

Ha összeadjuk a számításokkal kapott számokat, tehát 1+57+1083=1141, vagyis 1141 esetben lesz legalább 1 piros labdánk. Az összes eset még mindig 8000, így a valószínűség 1261/8000=0,157628=15,7628% az esélye annak, hogy lesz legalább 1 piros labdánk.

Kicsit egyszerűbb a megoldás menete, hogyha kiszámoljuk, hogy hány esetben húzható fehér golyó: 19*19*19=6859 esetben, így 8000-6859=1141 esetben lesz legalább 1 piros golyó a kihúzottak között, a valószínűség kiszámítása ugyanúgy megy, mint fent írtam.

Azonban ha feltételezzük, hogy már az elsőre kihúzott piros golyó berobbantja a fehéreket, akkor aszerint számolunk, hogy miket sikerült kihúznunk;

-ha elsőre pirosat húzunk, akkor a 60 golyóból húzzuk ki a 3 piros valamelyikét, erre 3/60=1/20=0,05=5% az esély.

-ha másodikra húzzuk a pirosat, akkor először az 57 fehérből húzunk ki, ezután a megmaradt 2 pirosból húzunk egyet, ezt 57*2=114 esetben tudjuk eljátszani, összesen 57*40=2280-féleképpen tudjuk ezt eljátszani, így a valószínűség: 114/2280=0,05=5%

-ha viszont harmadikra húzzuk ki a pirosat, akkor az 57*38*20=43320 esetből 57*38*1=2166 esetben találkozhatunk vele, ennek valószínűsége 2166/43320=0,05=5%

Tehát ha az első piros robban, akkor 5%+5%+5%=15% esély van a robbanásra, kicsit kedvezőtlenebb, mintha nem robbanna egyből.

Természetesen a feladat úgy is megoldható, hogy a valószínűségekkel számolunk, azokat szorozzuk össze, nekem biztosabb talaj az, hogyha visszavezetem a klasszikus valószínűségi modellre a problémát, és azzal számolok.

2018. jún. 2. 11:33
 5/8 A kérdező kommentje:

Az utolsót miért pontoztátok le? :/


Bar bevallom oszinten, hogy nekem nem sikerult felfognom a magyarazatot, mert jelenleg az agyam nem mukodik 'logikai uzemmodban', de ettol meg a valasza nem biztos, hogy helytelen. Kerem, hogy aki lepontozta, az indokolja meg, hogy az okfejtese miert nem jo.


Amugy a valos problema (ha valakit erdekel), hogy A-B-C tetelsorom van, mindegyik 20-20-20 tetelt tartalmaz, es az ido hianya miatt mindegyikbol 1-et ki szeretnek hagyni. (Ezek lennenek a piros golyok, ugyanis ha barmelyik tetelsorbol (zsakbol) pirosat huzok, akkor az egesz robban :D


A keplet csak azert erdekelt volna, mert a vegen nem biztos, hogy minden zsakban csak egy piros golyo lesz :D

2018. jún. 2. 21:15
 6/8 anonim ***** válasza:
36%
Azért, mert idióták, és tovább nem terjed a tudásuk. Ennyit róluk.
2018. jún. 2. 23:38
 7/8 anonim ***** válasza:
78%

A #4 már jó, bár nem tudom, hogy az 1141-ből hogy lett 1261, 1141/8000 = 14,2625% ami megegyezik a sokkal kevésbé túlbonyolított #1-es válaszával (1-(19/20)^3)


Az #1-es lényege, hogy háromszor, egymástól függetlenül kell a 19 fehér egyikét húzni. A húzások sikerének 19/20 az esélye, hogy ez mindháromszor teljesüljön annak (19/20)^3 = 85,7%. Amit te kérdeztél, az pedig a maradék 14,3% ami legalább egy piros húzást jelent.


A tételes kérdésedre: ha pl az első kupacból 2 tételt hagysz ki, a másodikból egyet, a harmadikból 3-at, a siker valószínűsége (18/20)*(19/20)*(17/20) = 72,7%.

2018. jún. 2. 23:55
 8/8 A kérdező kommentje:
Azt hiszem mar ertem a peldaitokat, igy tudok majd vele kalkulalni. Koszi a valaszt, mindenkinek ment a zold. :)
2018. jún. 3. 02:37