Ibolyahajnal kérdése:

Mik ezeknek a feladatoknak a megoldása? Légyszíves magyarázd is hogy hogyan kell ezeket kiszámolni


Hány mol oxigénben égethető el tökéletesen 4 mol szén?


Hány gramm szén égethető el tökéletesen 5 mol oxigénben?


Hány dm3

standardállapotú szén-dioxid keletkezik?


Hány gramm kalcium-oxid keletkezik 40 gramm kalcium égésekor?

Ismertek: Ar(O)=16; Ar(Ca)=40.


Mekkora tömegű nitrogénre és hidrogénre van szükség 5 mol ammónia előállításához?



2018. máj. 13. 22:20
 1/1 anonim ***** válasza:

1.) C + O2 = CO2

1:1 arányban reagálnak egymáshoz, tehát 4 mol szén 4 mol oxigénben ég el tökéletesen.


2.) C + O2 = CO2

1:1 arányban reagálnak egymással, tehát, ha 5 mol oxigén van, akkor a szénnek is 5 mol az anyagmennyisége.

Tömeg=anyagmennyiség*moláris tömeg tehát m=n*M=5*12=60g


3.) Ennek a feladatnak így önmagában nincs értelme. De ha esetleg az előző feladathoz kapcsolódik, akkor:

C + O2 = CO2

A itt is 1:1 az arány mindegyik anyagra nézve, tehát, ha 5 mol oxigén és 5 mol szén reagált egymással, akkor 5 mol CO2 keletkezett.

Standardállapot: 24, 5 dm3/mol

V=Vm*n=24,5*5=122,5 dm3


4.)

Ca + 0,5O2 = CaO

Kálcium: tömege 40 g, moláris tömege 40 g/mol, tehát n=40/40=1 mol

Ca ás Cao 1:1 arány, tehát, ha 1 mol Ca volt, akkor a CaO anyagmennyisége is 1 mol.

CaO: anyagmennyiség 1 mol, moláris tömeg 56 g/mol (40+16), tömege=n*M=1*56=56 g/mol


5.)

N2 + 3H2 = 2 NH3

N2 és NH3 1:2 arány, tehát feleannyi lesz a N2 anyagmennyisége, tehát 5/2=2,5 mol. Moláris tömege 28 g/mol (14+14). m=n*M=2,5*28=70g

H2 és NH3 3:2 arány, tehát anyagmennyisége=(5/2)*3=7,5 mol. Moláris tömege 2 g/mol (1+1). m=n*M=15g

2018. máj. 13. 22:49