Dauvid kérdése:

Miért ez a megoldása az alábbi fizika feladatnak?

Két 3V-os feszültségre méretezett izzót sorba kapcsolunk és egy 6V-os telepre kötünk. Az egyik izzó 10W-os, a másik 5W-os névleges teljesítményű. Mit mondhatunk az egyes izzókra jutó feszültségekről? A válasz az, hogy a 10W-os izzóra jutó feszültség kisebb, mint 3V, az 5W-os izzóra jutó feszültsége nagyobb, mint 3V. De miért? Nagyobb feszültségre nagyobb teljesítmény esik, nem? Próbáltam kiszámolni és akkor is pont az ellenkezője jött ki. Előre is köszönöm!

2018. máj. 7. 16:00
 1/8 anonim ***** válasza:

Soros kapcsolásnál az áramerősség ........

Na ezen gondolkodj el egy ennek ismeretében

P = U * I

2018. máj. 7. 16:33
 2/8 A kérdező kommentje:
Igen,soros kapcsolásnál minden fogyasztón ugyanakkora áramerősség esik. Nem segítettél sokat.
2018. máj. 7. 21:19
 3/8 anonim ***** válasza:
Akkor valamit nagyon rosszul számoltál. Ha mindkét izzó 3 V-os, akkor vajon a nagyobb teljesítményűnek kisebb vagy nagyobb ellenállása van-e? És más már nem is kell hozzá, egy ohm-törvényen kívül.
2018. máj. 7. 22:15
 4/8 A kérdező kommentje:
Valaki igazán levezethetné. A gondolkozz el, rosszul számoltál és társaik meg kíméljenek, mert nem erre vagyok kíváncsi, hanem a miértre.
2018. máj. 8. 17:23
 5/8 anonim ***** válasza:

Szia!


Az izzók ellenállásait ki tudod számolni, ha normál körülmények között vannak használva.


P=U*I

5W=3V*I1

ebből I1=5/3 A


De U=I*R is igaz ekkor!

3V=5/3A*R1

R1=9/5 Ohm


A másik 10W-osra is ugyanígy kiszámolhatod az R-t.

R2=9/10 Ohm lesz az eredmény.


Ha ezeket sorba kötöd akkor az Re eredő ellenállás=27/10 Ohm.

Ha U=6V akkor a körben folyó áram eredő erőssége:


U=Ie*Re

6V=27/10 * Ie

Ie=60/27 A


Mekkora feszültség esik az 5W-oson?

U=Ie*R

U=60/27 * 9/5 =4V


Mekkora esik a 10 W-oson?


U=60/27 * 9/10 =2V


A valóságban nem ilyen egyszerű a helyzet! Az egyik az alapértékénél nagyobb terhelést kap, ezért jobban felmelegedik. Ha melegebb akkor az ellenállása is nagyobb mint a gyári érték! A másiknál éppen fordítva lesz.


Remélem jól számoltam!

2018. máj. 9. 08:46
 6/8 A kérdező kommentje:

Szia! Köszönöm, hogy ilyen részletesen levezetted! Leírom én is, hogy hogyan számoltam. Azt még meg tudnád mondani, hogy hol bukik meg a gondolatmenetem?


P=U*I

15=6*I

Ie=2,5A


P=I^2*R1

10=2,5^2*R1

R1= 1,6 Ohm


5=2.5^2*R2

R2=0,8 Ohm


U=I*R

U1=2.5*1,6=4V

U2=2,5*0,8=2V

2018. máj. 9. 10:40
 7/8 anonim ***** válasza:

Tanulságos összevetni azt, amit én írtam meg azt, amit #5 írt. Ugyanazt.


"vajon a nagyobb teljesítményűnek kisebb vagy nagyobb ellenállása van-e" kontra "Az izzók ellenállásait ki tudod számolni, ha normál körülmények között vannak használva. "


"nem is kell hozzá, egy ohm-törvényen kívül" kontra "a körben folyó áram eredő erőssége" és "Mekkora feszültség esik"


Így aztán nem igazán vártam volna el a faragatlan prosztó reakciót csak azért, mert nem írtam le a megoldást helyetted, hogy neked csak Ctrl C, Ctrl V legyen a dolgod.


" hol bukik meg a gondolatmenetem"

A második sorban, mert nem lehet így összeadni a két teljesítményt.

2018. máj. 11. 11:28
 8/8 A kérdező kommentje:
Ha felteszek egy kérdést akkor arra szeretnék választ kapni, nem pedig rávezetést kérek. Lehet, hogy valakinek segítség, amit írsz, de nekem nem volt az. Közben már rájöttem a dolgokra, köszi.
2018. máj. 11. 17:55