Valaki segítene? Jó csinálom?


Mike Gyula Endre-Elektrotechnika példatár 4.1.6 os feladata

Az ábrán látható kapcsolás egy összetett áramkör része. Határozzuk meg, mekkora áram folyik az R1 ellenálláson

[link]

UG = 10v

r1=2kOhm

R2=1,5kOhm

R3=3kOHm

I2=3mA

I3=1mA


ugye a Ug, R1,2,3 az egy zárt hurkot alkot (Kirchoff II.)

de előbb mindegyiknek a feszültségét ki kell számolni!

U2=R2*I2=1500*0.003=4.5V

U3=R3*I3=3000*0.001=3V

U1=Ug-(U2+U3)=10-7,5=2.5V

Ezután a I1


I1=U1/R1=2.5/2000=1.25mA=0.00125A


A könyv azt Írja, hogy a I1=4.25mA



2018. máj. 5. 21:48
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Az a baj ezzel a feladattal, hogy az áramkör többi részét is látni kellene. 4,25mA-es áram csak akkor jöhet ki, hogyha van a teljes hálózatban egy másik áramforrás is, mivel az I2 áram csak 3mA, ami tulajdonképpen az Ug feszültségforrás árama. Mi van ha a jobb oldali kivezetés és az alsó kivezetés (amiket nem kötöttél be sehova a rajzon) között van egy 1 Ohmos ellenállás például? Ez esetben ez az ellenállás tulajdonképpen rövidre zárná az R1-et, így az azon folyó I1 áram közel 0A. De ez csak egy példa. Szóval ezt csak paraméteresen lehet meghatározni, konkrét értéket (pl. 4mA) nem fogsz rá kapni.

Nincs a feladathoz még valami kiegészítés? Esetleg a teljes hálózat rajza?

2018. máj. 5. 23:12
 2/7 A kérdező kommentje:
Hát nincs :/
2018. máj. 5. 23:36
 3/7 A kérdező kommentje:
a könyvbe is csak ennyi van
2018. máj. 5. 23:37
 4/7 A kérdező kommentje:
2018. máj. 5. 23:47
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell ehhez más adat, a huroktörvénynek teljesülnie kell, akármi van még a körre kényszerítve.

Csak ez: "U1=Ug-(U2+U3)=10-7,5=2.5V" ez nem a huroktörvény. :) Hanem ez: U1=Ug-U2+U3=10-4,5+3=8.5V

Áramirány...

2018. máj. 6. 07:11
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Ja, hogy az I3 másik irányba mutat.

Amúgy jól számoltál, csak az U3 (azzal a referenciairánnyal amire a képleteket írtad fel) nem 3V, hanem -3V.

2018. máj. 6. 08:52
 7/7 A kérdező kommentje:
Uhh baszus... Hát akkor még a kirchoffot még átolvasom... jaa és köszönöm a válaszokat
2018. máj. 6. 18:36