1. ) Egy 20 kg tömegű ládát 30 fokos lejtőn,5,4 km/h sebességgel, 0,2 kW teljesítménnyel egyenletesen húzunk felfelé 1 percig. A. ) mennyivel növekszik a láda helyzeti energiája? B. ) mekkora a súrlódási eggyüttható? C. ) mekkora a munkánk hatásfoka?


2018. ápr. 17. 18:11
 1/2 Minekvan ***** válasza:

A megoldáshoz több részeredményre van szükség.

a)Kiszámoljuk az emelkedő út hosszát s=v*t=4,5*60=90m

b)Az emelkedő magassága h=90*sin30=45m

c)A befektetett elektromos munka nagyságát We=P*t=200*60=12000J

d)A láda húzására kifejtett F erő amit a mechanikai munkából kapunk We=Wm feltétel mellett Wm=F*s, F=12000/90=133,33N

Jöhetnek a kérdések megválaszolásai.

A) A láda 45m szintemelkedésének helyzeti energiája nő. Wh=20*10*45=9000J-ra


B)A súrlódási együttható u a dinamikai erőegyenletből vezethető le.

A pályával párhuzamos komponensek m*g*sin30+ u*m*g*cos30-F=0, az ismert adatokkal kiszámoljuk a súrlódási együtthatót u=0,194


C)A befektetett munka hatásfoka n=Wh/We = 9000/12000 = 0,75, vagyis 75% a hatásfok.

2018. ápr. 18. 22:21
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2018. ápr. 20. 13:14