Ha egy konvex sokszög belső szögei összegéhez hozzáadjuk egy külső szögét,2283°-ot kapunk. Hány oldalú a konvex sokszög?2018. ápr. 9. 21:48
1/1 anonim válasza:
Tetszőleges n oldalú sokszög belső szögeinek összege 180°*(n-2). Legyen a külső szög Ł, ekkor ezt hozzáadva a 180°*(n-2)+Ł összeget kapjuk, ennek kell 2283°-nak lennie:
180°*(n-2)+Ł = 2283°, ezt n-re rendezve:
n = (2283°-Ł)/180° + 2
Konvex sokszög esetén a belső szög és a hozzá tartozó külső szög összege 180°, emiatt Ł értéke 0° és 180° között mozog, tehát n értéke (2283°-0°)/180° + 2 =~14,68 és (2283°-0°)/180° + 2 =~ 13,68 közé esik. Lévén n egész, és ezek közé csak a 14 esik egész számként, ezért a keresett sokszög 14-szög, ebben a belső szögek összege 2160°, ehhez 123°-os szöget adunk, hogy az összeg létrejöhessen.