Segítene valaki a mértékegységekkel való számolásban?

Most elektromosságot tanulunk, és kezdek kicsit összezavarodni. Pl. a volt miért joule/coulomb? Eszerint U=W/Q? (Ilyen képletet nem találtam a füzetben.) Van valamilyen táblázat ami ezeket összefoglalja? (Mennyire kell ezeket tudni? Pl. Az ohm= V/A. De akkor = J/C/C/s?)

2018. márc. 26. 18:55
 1/4 Pelenkásfiú ***** válasza:

[link]


De a te könyvedben is biztos van hasonló.

2018. márc. 26. 19:50
 2/4 Pelenkásfiú ***** válasza:
2018. márc. 26. 19:53
 3/4 anonim ***** válasza:

Szia!


Az SI mértékegységrendszer lényege az, hogy vannak alapmennyiségek, és ebből képzünk származtatott mennyiségeket. Ha mindent visszavezetünk az alapmennyiségekre, akkor lényegében csak egyféleképp tudjuk felírni egy adott mennyiség mértékegységét. Azonban ha származtatottakat is használunk, akkor már többféleképpen is.


Amit a kérdésed elején feszegetsz, azt egy ismert fizikai módszer, dimenzióanalízisnek hívják, de kicsit bonyolultabb annál, mint ahogy feltaláltad magadnak (azért az alapötleted helyes).


A lényeg a következő. Tegyük fel, hogy elfelejtetted, hogy hogyan kell az egyenletes mozgásnál az útból meg az időből kiszámítani a sebességet. De nem esel kétségbe, felcsapod a függvénytáblát, és kinézed a mértékegységeket:

út: méter, idő: másodperc, sebesség: méter/másodperc. Ebből tényleg ki lehet találni a képletet, vagyis hogy sebesség = út/idő az egyenletes mozgásnál, mert így jönnek ki a mértékegységek.


Ha az egyenletesen változó mozgásnál próbálkozol ugyanezzel, akkor már bajba kerülhetsz. Ott adott a gyorsulás (m/s^2), idő (s) és szeretnénk mondjuk az utat megkapni (m). Addig oké, hogy gyorsulás/idő^2, de volt abban a képletben még egy 0.5-ös szorzó is, amit nem kaptunk meg. Ezen kívül lehetnek bonyolultabb esetek, mikor a módszer nem működik, de általában kiindulásnak jó (valódi fizikai kutatás esetén mérésekkel ellenőrizni kell, hogy a kitalált képletünk tényleg helyes-e).


Ugyanígy egyszerű esetben (állandó feszültség, állandó ellenállás, állandó áramerősség) a feszültséget tényleg megkaphatod a munka és az áthaladt töltés hányadosaként. Ezt le is tudod vezetni (vagy később le tudod majd vezetni) a tanult képletekből, így:

Elektromos munka: W = U*I*t => U = W/(I*t)

Adott áramerősségnél adott idő alatt áthaladt töltés: Q = I*t => az előzőbe helyettesítve: U = W/Q.


Hogy mit kell tudni ebből, azt sajnos nem tudom, mert nem középiskolai tanár vagyok.

2018. márc. 26. 20:19
 4/4 dq ***** válasza:

> Mennyire kell ezeket tudni? Pl. Az ohm= V/A.


Ha tudod az adott fogalom definícióját, akkor fel tudod írni a képletét, amelyből rögtön adódnak a mértékegységek közötti összefüggések.

2018. márc. 26. 20:40