Hogyan lehetne bizonyítani, hogy kombináció(n,8) ill. n alatt a 8, sohasem prím?

Próbáltam alulról (kis prímek osztók), felülről, és nagyon sok esetet ki lehet/tudtam zárni - de nem mindet.



2018. márc. 24. 13:03
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
61%

Definíció szerint átírható n!/(8!*(n-8)!) alakra. Ha ezt egyszerűsítjük, ezt kapjuk:


n*(n-1)*...*(n-7)/8!


Mivel a számlálóban lévő szorzat 8, egymást követő egész számból áll, ezért a számlálóban mindig lesz olyan szám, amelyik osztható 8;7;6;5;4;3;2;1 számokkal. Akárhogy is, az eredmény egy 8 tényezős szorzat lesz, ami csak úgy lehetne prímszám, hogyha pontosan 7 tényezője 1, a 8. pedig prímszám, viszont 7 darab 1-es szorzó nem kivitelezhető, mivel akkor a 8;7;6;5;4;3;2;1 számoknak kellene konkrétan szerepelniük a számlálóban, más esetben esély sincs arra, hogy prímszámot kapjunk. Ha mégis ezek lennének, akkor pedig a hányados 1, ami pedig szintén nem prímszám.

2018. márc. 24. 13:32
 2/14 anonim ***** válasza:
#1, ez akkor lenne jó, ha 1-től 8-ig a számok páronként relatív prímek lennének, de ez nem így van. Nem az a fontos, hogy minden nevezőbeli számhoz van a 8 számlálóbeli szám között olyan, ami osztható vele (ez nem elég ahhoz, amit be akarsz látni, hibásan következtettél belőle), hanem az, hogy a számlálóban álló számok teljes maradékrendszert alkotnak modulo 8.
2018. márc. 24. 13:41
 3/14 anonim ***** válasza:
0%
Pedig de, ez pont elég hozzá; azért lényeges ez a lépés, mert így a nevező tényezőit egy lépésben el lehet tüntetni, nem az van például, hogy (6*12)/(8*3), mert itt a 3-as tüntethető el egy lépésben, a 8-as eltüntetéséhez át kell variálni a számláló számait. Ha viszont eltüntethető (és igen, lásd. skatulya-elv), akkor már csak azt kell belátni, hogy nem lehet az, hogy 7 darab 1-es tényező és 1 darab prímtényező az eredmény (máskülönben a hányados értéke nem lehetne prímszám).
2018. márc. 24. 14:16
 4/14 anonim ***** válasza:
Nem, nem elég. A 2/(2*2*2*2*2*2)-re is igaz, amit írsz, aztán még csak nem is egész. Amikor következtetsz, nem azt használod, hogy minden nevezőbelihez van számlálóbeli, hanem azt, hogy ponosan össze lehet őket így pározni. Ezt viszont sehol nem látod be, nem is láthatod, mivel nem igaz.
2018. márc. 24. 14:21
 5/14 anonim ***** válasza:

Akkor pontosítok; minden nevezőbeli szám párosítható úgy minden számlálóbeli számmal, hogy mindenkinek pontosan 1 párja lesz, és a nevezőben lévő szám osztója a számlálóban lévő párjával.

Remélem így jó lesz, és nem lesz megint belekötve. Azonban érdekelne, hogy ebben a formában sem lesz-e igaz, és ha nem, akkor miért nem.

2018. márc. 24. 14:27
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
Igen, ez kellene ahhoz, hogy működjön a bizonyításod, de ez az állítás pont nem igaz. Pl nézd meg 17 alatt a 8-ra.
2018. márc. 24. 14:29
 7/14 anonim ***** válasza:
Nem "belekötve van", hanem hülyeséget írtál és "ki van javítva". Ha már.
2018. márc. 24. 14:30
 8/14 A kérdező kommentje:

#6: "de ez az állítás pont nem igaz. Pl nézd meg 17 alatt a 8-ra"

Így van!

Az könnyen belátható, hogy ha p>8 prím, akkor n=p...p+7 számokra kombináció(n,8)-nak osztója lesz p. (nem prím)

De a nagyobb számoknál 8-nál nagyobb különbség is van a szomszédos prímek között...

Alulról:

Ha n mod 16 < 8 akkor a 2 osztó.

Ha n mod 9 <> 8 akkor a 3 osztó.

Ha n mod 5 < 3 akkor az 5 osztó.

Ha n mod p < 8 akkor a p osztó. (p>8 prím)

2018. márc. 24. 16:25
 9/14 anonim ***** válasza:

Tudom, hogy már rég volt kérdés, de hátha valakinek mégis segítséget nyújt a jövőben.

Nézzük, mi történik teljes indukcióval;

n=8-ra (8 alatt a 8)=1, nem prím.

n=9-re (9 alatt a 8)=9, nem prím.

n=10-re (10 alatt a 8)=45, nem prím.

n=11-re (11 alatt a 8)=165, nem prím.

n=12-re (12 alatt a 8)=495, ez sem prím.


Vegyük észre, hogy n>=9-től mindegyik osztható 3-mal. Lehet, hogy véletlen egybeesés, majd kiderül.


Tehát próbáljuk meg azt bebizonyítani, hogy ha n>=9 egész, akkor 3|(n alatt a 8).


Tegyük fel, hogy n=k-ra igaz, nézzük meg (k+1)-re:


3|?(k+1 alatt a 8)


Írjuk át definíció szerint:


(k+1 alatt a 8) = (k+1)!/(8!*(k-7)!), ebből hozzuk ki valahogy (k alatt a 8)-at:


(k+1)*(k-8) * k!/(8!*(k-8)!) = (k+1)*(k-8) * (k alatt a 8)


Az indukciós feltevés szerint a második tényező osztható 3-mal, tehát az egész osztható 3-mal. Nyilván a (k+1)*(k-8) értéke mindenképp egész, értéke legalább (9+1)*(9-8)=10, ez tovább szorozva egy pozitív egész számmal biztosan több lesz 10-nél, tehát a szorzat értéke semmiképp nem lehet 3, már pedig ezen kívül minden 3-mal osztható egész szám összetett szám.


Tehát ha n>=9, akkor az (n alatt a 8) értéke egy összetett egész szám. Ahogy láttuk, n=8 esetén az érték 1, ami szintén nem egész szám.

Olyannal is találkoztam már, hogy ha az (n alatt a k) alakú számban 0<=n<k egészek vannak (tehát a felső szám kisebb az alsónál), akkor annak az értéke mindig 0. Nem tudom, hogy ez mennyire van definiálva a matematika keretein belül, de van, ahol ez használatos. Akárhogy is, ha ezt is megengedjük, akkor az érték 0, ami szintén nem prím.


Lehet, hogy van másik megoldási mód is, én ezt találtam.

2021. jan. 10. 03:18
 10/14 anonim ***** válasza:
Sőt, az talán egy picit egyszerűbb, hogy n>=10-re az (n alatt a 8) osztható 15-tel, már pedig ha 15-tel osztható, akkor biztosan nem prím, és 0<=n<=9-re pedig manuálisan megnézni.
2021. jan. 10. 03:43
1 2