Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan tudom valakinek bizonyí...

Hogyan tudom valakinek bizonyítani azt, hogy ha 500 ember egyszerre ugrik a Lánchídon, akkor nem fog beszakadni a híd?

Figyelt kérdés

2017. dec. 12. 19:37
 1/7 anonim ***** válasza:
0%
sehogy, mert leszakad.
2017. dec. 12. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
86%
Számításokkal.
2017. dec. 12. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
50%

Tegyük fel, hogy 200 kilós embereink vannak, az ő össztömegük így 100.000 kg, ami hozzávetőlegesen 1.000.000 N erőhatásnak felel meg. Tegyük fel azt is, hogy a felugrás után a visszaérkezés ereje az előző duplája, vagyis 2.000.000. N, amit 200 tonna tömeg tud kifejteni.


Most nézd meg azt, hogy a Lánchídon áthaladó forgalom tömege bőven meghaladja a 200 tonnát. Értelemszerűen abszurd adatokkal számoltunk, és még így sem sikerült olyan erőt keletkeztetni, ami összeomlasztaná a hidat.


A bizonyítás másik módja, hogy összecsődítesz 500 fizikust, és elkezdenek ugráltatni őket a hídon. Ha nem szakad be, akkor bárki láthatja, hogy nem szakad be. (Fontos fizikusokat felkérni a feladatra, mivel ők nem fossák össze magukat attól, hogy esetleg leszakadnának a híddal együtt a Dunába.)

2017. dec. 12. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Meg kellene határozni (számítással) a híd sajátfrekvenciáját, mert ha ezzel a frekvenciával gerjeszted, akkor igen nagy amplitúdójú lengéseket lehet elérni. Meg kell nézni, hogy ilyen gerjesztési frekvenciát elő tudsz-e állítani félezer ember együttes ugráltatásával, mert akkor van némi esélyed. Általában a hidakat (is) úgy tervezik, hogy a sajátfrekvencián jelentős csillapítása is legyen a rendszernek, ami azt eredményezi, hogy bármennyire is szeretnéd, nem nagyon fog sikerülni leszakítani így a hidat.

Ha tényleg komolyan érdekel a dolog, akkor a rezgés, sajátfrekvencia, rezonancia-frekvencia, gerjesztés, csillapított rezgés, viszkózus csillapítás, szavakra keress rá. Arra számíts, hogy kell némi matematikai ismeret (komplex számok, Fourier-transzformáció).


Hogy a probléma valós, mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a katonáknak nem szabad menetelve (egyszerre lépve) hídon átkelniük.

2017. dec. 12. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Wadmalac ***** válasza:
40%

A sajátfrekvenciás "hintalengetős" módszer leeht tényleg az egyetlen esélyes.

Nem számításokra, csak megérzésre alapozva, szerintem konkrétan a Lánchíd túl "zömök", túl rövid szabad szakaszos a szélességéhez és merevségéhez, hogy ilyen kis tömegű gerjesztéssel veszélyes eredményt lehessen elérni.

Valószínűleg olyan sok különböző sajátfrekvencia tartozik külön-külön egyes elemeihez, hogy nem lehet egyetlen olyan frekit sem elkapni, ami nagyobb gerjesztést tudna produkálni a csillapításoknál.

De mondom, ez most csak érzésre.

Ha a néhai Tacoma hidat összevetem rugalmasságra a Lánchíddal, kábé olyan, mint az ugrálókötelet összevetni egy negyedolyan hosszú partvisnyéllel. :)

2017. dec. 13. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Itt sokan számításokkal jönnek, én azt mondom, a fizikában a kísérletezés a szép. Vigyél fel 500 embert a Lánchídra, és valami jelre ugorjon fel az összes. Ha a földre érkezéskor nem szakad le a Lánchíd, akkor kibírta a terhelést.
2017. dec. 14. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Hát, az a fő probléma, hogy nem fogod tudni megoldani, hogy az 500 ember pontosan egyszerre ugorjon.


Ha még meg tudnád oldani, akkor talán leszakadna.

2017. dec. 14. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!