Nem értek egy matek feladatot, kérhetnék hozzá teljes levezetést?


Pató Pál január elsején 150.000 forintot helyez el egy bankban, ahol évi 5%-os kamatot fizetnek.


a,

Mekkora haszonra tesz szert, ha 12 év múlva kiveszi a bankból a pénzét és közben nem tesz hozzá, és nem is vesz ki a pénzéből,és a kamat is változatlan?


b,

Mekkora haszonra tesz szert, ha 12 év múlva kiveszi a bankból, de addig minden év elején újra hozzátesz 150.000 forintot?



2018. márc. 17. 14:27
 1/5 anonim ***** válasza:
7%

A feladat nem pontos, mivel nincs beleírva, hogy egyszerű kamatozás vagy kamatos kamat.


a.) (kamatos kamat)

150.000*((1+0,05)^12) =269.378 Ft lesz 12 év múlva a bankszámlán évi 5%-os kamatos kamatozás esetén.


b.)

2.387.568,98 Ft


150000*((((1+0,05)^12)-1)/0,05)

2018. márc. 17. 14:55
 2/5 A kérdező kommentje:
fuhh ezt nehezen értem. :D
2018. márc. 17. 14:59
 3/5 anonim ***** válasza:
56%

Nah, az első év után ugye 5%-kal több, tehát

150 000 * 1,05 Ft

lesz a számláján.

A második év után ennyiszer 1,05, tehát

150 000 * 1,05*1,05 Ft.

A harmadik után

150 000 * 1,05*1,05*1,05 Ft.

A 12. év után pedig

150 000 * 1,05*1,05*…*1,05 Ft

lesz a számláján, ahol ugye 12-szer írtuk le, hogy 1,05. Márpedig ezt úgy is hívják, hogy 1,05^12 [e: (egy egész és öt század) a tizenkettediken]. Tehát a végeredmény

150 000 * 1,05^2 Ft = (biztosannyiamennyitazelső válaszadóírt.)

2018. márc. 17. 15:04
 4/5 anonim ***** válasza:

Igazából leírhatnám, hogy miért így van azonban ez csak két képlet és abba kell behelyettesíteni.


Az elsőre a képlet:

FV(jövőérték) = C*(1+r)^n


C: a pénzáram, az a pénzösszeg, amit elhelyezel a bankba.

r: kamatláb mértéke nem %-os formában, szóval 5%= 0,05

n: időszakok száma


A b. feladatra meg a képlet


FV= C* ((((1+r)^n)-1)/r)


Zárójelek miatt tűnik bonyolultnak, de annuitás jövőértéke alatt megtalálod a neten a képletet törtes alakban, nem nehéz.

2018. márc. 17. 15:18
 5/5 anonim ***** válasza:
51%

Azt a 150 000 Ft-ot jelöljük A-val, mert nincs kedvem annyit körmölni.


A b) résznél ugye valami olyasmi történik,

hogy az első év elején van A pénze.

Az első év végén lesz A*1,05,

a második év elején A*1,05 + A,

a második év végén (A*1,05 + A)*1,05 = A*1,05^2 + A*1,05,

a harmadik év elején A*1,05^2 + A*1,05 + A,

a harmadik év végén (A*1,05^2 + A*1,05 + A)*1,05 = A*1,05^3 + A*1,05^2 + A*1,05,

a tizenkettedik év végén pedig A*1,05^12 + A*1,05^11 + … + A*1,05

pénze lesz.

Ez meg ugye egy olyan mértani sorozat első 12 tagjának összege, aminek kvóciense 1,05, alapja pedig A. Ez az összeg meg ugye a képlet alapján (a1 = A*1,05, q = 1,05, n = 12)

A*1,05*(1,05^12 – 1)/(1,05 – 1) = A*21*(1,05^12 – 1).


Már csak arra kell figyelni, hogy a haszon volt a kérdés, azt pedig úgy kapjuk, hogy az összes pénzéből kivonjuk, amennyit betett. Ő 12-szer rakott be A pénzt, tehát a haszna

A*21*(1,05^12 – 1) – 12*A = (21*(1,05^12 – 1) – 12)*150 000 Ft = 706 947 Ft.


(Ha nem néztem el semmit.)

2018. márc. 17. 15:20