Tudom hogy nem szép dolog de nagyon béna vagyok fizikából és szeretnék egy kis helpet kérni. Feladat levezetést kérhetnék?


1. 0,6 kg tömegű kiskocsi a rajta lévő 0,2 kg tömegű golyóval együtt 6 m/s nagyságú sebességgel egyenletesen gurul?

Amikor a szétpattanó rugó lelöki a golyót, a kocsi sebességének nagysága 5,25 m/s-ra csökken iránya változatlan marad.

a, Mekkora a golyó sebessége ekkor a talajhoz viszonyítva és a kocsihoz viszonyítva?

b, Hány cm-rel volt a rugó összenyomva, ha rugóállandója 5*10^3 N/m?


2. 1 kg tömegű,4 m/s nagyságú sebességgel haladó golyó utolér egy 2 kg tömegű,2 m/s nagyságú sebességgel mozgó golyót. Határozza meg a golyók rugalmas ütközés utáni sebességét?


3. Mennyi idő alatt tudná az 1t tömegű személyautó 80 kW teljesítményű motorja az autó sebességének nagyságát vízszintes talajon 70 km/h-ról 100 km/h-ra növelni, ha nem lenne közegellenállás?



2016. máj. 16. 19:49
 1/1 Bugya Péter ***** válasza:

1. Itt a mozgási energia nem marad meg (mivel a rugó energiát vitt a rendszerbe), csak a lendület. Tehát a lendületmegmaradást kell felírni, ahol csak a golyó sebessége ismeretlen.

De "ránézésre" is megoldható, ha abból indulunk ki, hogy a tömegközéppont sebessége változatlan (mert csak belső erők hatottak). Miután a golyó harmadakkora, mint a kocsi, háromszoros a sebességváltozása. A kocsi 0,75-tel csökkentette a sebességét a golyó ennek háromszorosával, 2,25-tel növelte. 6+2,25=8,25 lett a golyó sebessége a talajhoz képest.

b. ki kell számolni a mozgási energiát előtte-utána, és a kettő különbsége a rugóenergia, ebből kapható az összenyomódás.

(Mgjegyzés: erős suliba járhat a lányod, mert a mostani óraszámok mellett nem szokott idő maradni ilyen nehézségű feladatokra...)

2. Felírjuk az energiamegmaradást és a lendületmegmaradást, ez két ismeretlen és két egyenlet, pont megoldható :)

A másik fizikusabb megközelítés: tömegközéppomti rendszerben a rugalmas ütközés úgy néz ki, hogy a sebességek előjelet váltanak. A TKP sebessége 8/3, azaz 2,67m/s. Mondjuk a kisebb golyó 4-2,67=1,33m/s-al közeledik a TKP-hoz, amjd ütközés után ugyanennyivel távolodik. A hozzánk viszonyított sebessége tehát 2,67-1,33= 1,34 m/s-ra csökken.


3. A mozgási energiák különbsége/teljesítmény= a gyorsításhoz szükséges idő másodpercben.

2016. máj. 17. 08:41