Valaki segitene a fizikában? Nagyon megköszönném!


A hidraulikus sajtó egyik dugattyúja 20-szor akkora keresztmetszetű mint a másik dugattyú. 20 N erővel nyomjuk a kisebb keresztmetszetű dugattyút. Mekkora erő hat a nagyobb keresztmetszetű dugattyúra?

A kisebb keresztmetszetű dugattyú 30 cm-re mozdul el. Mekkora elmozdulás jön létre a nagyobb keresztmetszetű dugattyún?

A viz az öntözőkannában.

Hasonlítsd össze a viz nyomasát a viz felszínétől számított 15 cm melységben a kanna belsejében es a csőben!

Megdöntjük kissé a kannát a cső irányába. Hasonlítsd össze ebben az esteben is a nyomast a felszintől szamított 15 cm mélységben.

Nagyon megköszönném a segítséget!



2018. febr. 28. 18:51
 1/4 anonim ***** válasza:
Mibe akadtál el. Egyszerű emelőelv alkalmazható. A 20-szor akkora keresztmetszeten 20 szor akkora erőt fejt ki a sajtó.
2018. febr. 28. 19:56
 2/4 A kérdező kommentje:
Eléggé elakadtam a 20 N erő hat akkor a nagyobb keresztmetszetű dugattyúra? Illetve az öntözőskannásban is tudsz segíteni? Nagyon köszönöm hogy próbálsz segíteni
2018. febr. 28. 20:09
 3/4 anonim ***** válasza:

Gondold meg a dugattyús példát. Legyen az egyik oldalt A1 keresztmetszetű dugattyú, amelyet F1 erő terhel. A másik oldalon A2 keresztmetszet, amelyen majd F2 erő jelenik meg.


Amikor Az első dugattyút megnyomod, akkor az mozduljék el s1 távolságot. A dugattyú tehát V1=A1*s1 térfogatú folyadékot szorított ki a nyomóoldalról.


Mivel a munkaközeg jó közelítéssel összenyomhatatlan, ezért ennek a térfogatnak a túloldalon is meg kell jelennie, azaz V2=V1.


Eközben a 2-es oldalon s2 az elmozdulás és V2=A2*s2 igaz. Mivel V1=V2, ezért A1*s1=A2*s2, ebből s2=(A1/A2)*s1.


A nyomóoldalon végzett munka W=F1*s1, a 2.oldalon szintén megjelenik ez a munka W=F2*s2, ezért igaz hogy:


F1*s1=F2*s2.


Mivel föntebbről s2=(A1/A2)*s1, ezért


F1*s1=F2*(A1/A2)*s1, leosztva s1-el:


F1=F2*(A1/A2), ebből pedig következik hogy:


F1/A1=F2/A2.


Vagyis az erők a hozzájuk tartozó dugattyúkeresztmetszetekkel egyenesen arányosak! Érted már?


Más megközelítés: Pascal törvénye értelmében zárt folyadékban a külső nyomás gyengítetlenül terjed tovább. Azaz az erő hatására alakuljék ki p nyomás, ekkor ez a két oldalon csak úgy lehet azonos, ha:


p=F1/A1=F2/A2. Ez pedig u.az mint följebb levezettünk.

2018. febr. 28. 23:59
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget!
2018. márc. 1. 14:02