Hány db fémion redukálódott abban az esetben, amikor a fenti végbemenő reakcióban a fém tömege 1 g-mal változott meg? A fenti reakció: krómlemezt mártunk vas- (II) -szulfát oldatba!

Nagyon fontos lenne sehogy sem jövök rá hol rontom el a számolást!A válasz 2,84*10^22

2018. febr. 26. 03:54
 1/3 anonim ***** válasza:

2Cr + 3Fe2+ = 2Cr3+ + 3Fe

A króm tömege 1 grammal csökkent.

1 gramm króm anyagmennyisége: 1/52=0.0192

2 mol króm oxidálása közben 3 mol vas(II) redukálódik,

0.0192 mol króm oxidálása közben 0.0192*3/2=0.0288 mol vas(II) redukálódik.

Ez db számra 1.73*10'22

2018. febr. 26. 08:33
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!:) nekem is ez jött ki :) viszont a könyvben nem ez a megoldás...
2018. febr. 26. 22:21
 3/3 anonim ***** válasza:

A hiba ott van, hogy nem a krómlemez, hanem a FÈMlemez tömege vàltozott meg. Ebben viszont benne van a kivàlt vas tömege is.

Nèzzük meg először, hogy nő vagy csökken a tömeg. TFH 1 mol Cr (52 g) meg oldatba, ez tehàt -52 g, de ekkor viszont kivàlik 1.5 mol Fe (1.5*56=84 g), tehàt a tömeg 84-52=32 grammal vàltozott (nőtt). Ez akkor van, ha 1.5 mol fèm redukàlódott (mert itt ugye a vas redukàlódik). Viszont, ha csak 1 g a tömegnövekedès, akkor 1.5*1/32=0.0468 mol fèm redukàlódott, ami 0.0468*6*10^23=2.8125*10^22 db fèmion. Ez szerintem kerekìtèsi hibàn belül van.

2018. febr. 27. 00:33