Aki jó kémiás tudna segíteni?

Összekeverünk 100 g 10 n/n% - os és 200 g 20 n/n% - os kénsavoldatot. Hány m/m% - os és hány n/n% - os a keletkező oldat? ( A megoldókulcs szerint 51 m/m% - os és 16 n/n% - os, de hiába próbáltam többször is megoldani, nem ezek jöttek ki.)
2018. febr. 24. 20:38
 1/2 bongolo ***** válasza:

H₂SO₄: 98 g/mol

H₂O: 18 g/mol

10 n/n% azt jelenti, hogy 100 mol oldatban van 10 mol H₂SO₄ és 90 mol H₂O

Most van n mol H₂SO₄ és 9·n mol H₂O

Ez 98·n gramm H₂SO₄ és 18·9·n gramm H₂O

Ilyenből 100 grammunk van:

98·n+18·9·n = 100 → n=5/13 mol H₂SO₄ és 9n=45/13 mol H₂O


A másik oldatban ennyi kénsav van:

100 molban van 20 mol H₂SO₄ és 80 mol H₂O

Most van m mol H₂SO₄ és 4m mol H₂O, összesen 200 gramm:

98·m+18·4·m = 200 → m=20/17 mol H₂SO₄ és 4m=80/17 mol H₂O


Ha összeöntjük, akkor lesz 5/13+20/17 mol H₂SO₄, és az összes oldalt 50/13+100/17 mol.

100 · (5/13+20/17) / (50/13+100/17) = 16,047 n/n%


A tömegszázalék pedig:

Összesen van (5/13+20/17)·98 g H₂SO₄ a 300 g oldatban:

100 · (5/13+20/17)·98 / 300 = 50,995 m/m%

2018. febr. 24. 21:31
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2018. febr. 24. 22:52