Összekeverünk 100 g 10 n/n% - os és 200 g 20 n/n% - os kénsavoldatot. Hány m/m% - os és hány n/n% - os a keletkező oldat? ( A megoldókulcs szerint 51 m/m% - os és 16 n/n% - os, de hiába próbáltam többször is megoldani, nem ezek jöttek ki.)2018. febr. 24. 20:38
1/2 bongolo válasza:
H₂SO₄: 98 g/mol
H₂O: 18 g/mol
10 n/n% azt jelenti, hogy 100 mol oldatban van 10 mol H₂SO₄ és 90 mol H₂O
Most van n mol H₂SO₄ és 9·n mol H₂O
Ez 98·n gramm H₂SO₄ és 18·9·n gramm H₂O
Ilyenből 100 grammunk van:
98·n+18·9·n = 100 → n=5/13 mol H₂SO₄ és 9n=45/13 mol H₂O
A másik oldatban ennyi kénsav van:
100 molban van 20 mol H₂SO₄ és 80 mol H₂O
Most van m mol H₂SO₄ és 4m mol H₂O, összesen 200 gramm:
98·m+18·4·m = 200 → m=20/17 mol H₂SO₄ és 4m=80/17 mol H₂O
Ha összeöntjük, akkor lesz 5/13+20/17 mol H₂SO₄, és az összes oldalt 50/13+100/17 mol.
100 · (5/13+20/17) / (50/13+100/17) = 16,047 n/n%
A tömegszázalék pedig:
Összesen van (5/13+20/17)·98 g H₂SO₄ a 300 g oldatban:
100 · (5/13+20/17)·98 / 300 = 50,995 m/m%
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2018. febr. 24. 22:52