SNI vagy BTM (N) lehet?
Nagyon bele keveredtem ezekbe a gyógypedagógiai fogalmakba.
Az SNI a sajátos nevelési igényű tehát ilyen mindenki akinek valamilyen gyógypedes baja van úgy mond? diszlexia?gráfia?kalkulia? Autizmus spektrum zavara? Hallás? Látás? Mozgás? ezek együtt (halmozottan?) is jelen lehetnek -gondolom mert logikus, mondjuk egy autista gyermek aki mozgas serult?-.
De a BTM(N) az beilleszkedési tanulási magatartási nehézségekkel küzdő személy ugye bár. de ő is lehet diszes? csak ő diszkalkuliás zavarral él együtt? vagy ez hogy van.. hiába nézem a fogalmakat nem értem.. :( Köszi előre is
Köszönöm ez nagyon sokat segített akkor! :) csak el is felejtettem reagálni a szűkös határidők miatt, bocsi :D
Még egy olyan kérdésem lenne, hogy „az a különleges bánásmódot igénylő gyermek, tanuló, aki a szakértői bizottság szakértői véleménye alapján
mozgásszervi,
érzékszervi,
értelmi vagy
beszédfogyatékos,
több fogyatékosság együttes előfordulása esetén halmozottan fogyatékos,
autizmus spektrum zavarral vagy
BTMN-el közdő gyermek
De akkor ez a fogalom már régi? Mármint aki SNI az nem BTMN-es igaz?
Tehát SNI az aki mozgásszervi,
érzékszervi,
értelmi vagy
beszédfogyatékos,
több fogyatékosság együttes előfordulása esetén halmozottan fogyatékos,
autizmus spektrum zavarral küzdő gyermek
de aki BTMN-es az nem SNI-s?
Mindenképpen a köznevelési törvényt érdemes tanulmányoznod, ugyanis az határozza meg e fogalmak tartalmát és egymáshoz való viszonyukat.
A törvény értelmében vannak a "kiemelt figyelmet igénylő gyermekek, tanulók". Az ő halmazukon belül helyezkednek el a "különleges bánásmódot igénylő gyermekek, tanulók", valamint a "hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek, tanulók".
A különleges bánásmódot igénylő tanulók halmazán belül pedig további három, egymástól elkülönült "csoport" foglal helyet: vannak a "kiemelten tehetségesek", vannak a "sajátos nevelési igényűek (SNI)" s vannak a "beilleszkedési, magatartási, tanulási nehézséggel küzdők (BTM)".
A törvény meghatározása értelmében "sajátos nevelési igényű [SNI] gyermek, tanuló: az a különleges bánásmódot igénylő gyermek, tanuló, aki a szakértői bizottság szakértői véleménye alapján mozgásszervi, érzékszervi (látási, hallási), értelmi vagy beszédfogyatékos, több fogyatékosság együttes előfordulása esetén halmozottan fogyatékos, autizmus spektrum zavarral vagy egyéb pszichés fejlődési zavarral (súlyos tanulási, figyelem- vagy magatartásszabályozási zavarral) küzd," (kiegészítés tőlem)
Ugyancsak a törvény megfogalmazása szerint "beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő [BTM] gyermek, tanuló: az a különleges bánásmódot igénylő gyermek, tanuló, aki a szakértői bizottság szakértői véleménye alapján az életkorához viszonyítottan jelentősen alulteljesít, társas kapcsolati problémákkal, tanulási, magatartásszabályozási hiányosságokkal küzd, közösségbe való beilleszkedése, továbbá személyiségfejlődése nehezített vagy sajátos tendenciákat mutat, de nem minősül sajátos nevelési igényűnek," (kiegészítés tőlem)
A kiemelten tehetségeseket most nem idézném, csupán a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű tanulók kapcsán muszáj annyi kiegészítést tenni, hogy ők bármelyik csoportba tartozhatnak, hiszen lehetnek hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetükkel szimultán például kiemelten tehetségesek, SNI vagy BTM gyermekek, tanulók is.
A köznevelési törvényt egyébként eléred az alábbi linken: [link]
Az SNI-t jól írtad le, igen.
A BTM(N)-s gyermekkel elvileg nem gyógypedagógusnak kéne foglalkoznia.
Az SNI mindig felülírja a BTM-t. Hiába küzd pl magatartási nehézséggel, ha kiderült, hogy autista vagy diszlexiás például, akkor onnantól csak SNI-s.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!