Matek feladványban kérhetek egy kis segítséget?


Holnapra meg kell csinálnom, ezeket a feladatokat, de hiányoztam amikor tanultuk, és nem értem. Ezek lennének a feladatok:


16kg túró lesz 50 liter tejből. Mennyi liter tej kell 20kg túró előállításához?


A nyári szünetben az iskolát 6 festő 8 nap alatt festi ki. Mennyi idő kéne ahoz hogy ugyanebben a tempóban csinálná 4 festő?


Egy kerékpáros óránként átlagosan 24 km-et tesz meg. A városba ilyen tempóval 45 perc alatt ér be. Hány perc alatt teszi meg ugyanezt az utat a kerékpáros, amelyik óránként átlagosan 18 km-et tesz meg?


Egy gazdálkodó a próbaaratás során 200^m területről 40 kg búzát takarít be. Menny lesz a termés 15 hektár területen?


És még annyi hogy valaki elmagyarázná hogyan kell megállapítani az ilyen feladatokat? Egyedül vagyok itthon, és meg kell csinálnom, amíg a szüleim haza nem érnek. ELőre is köszi :)


2018. febr. 22. 17:44
 1/2 anonim ***** válasza:

1.

16 kg túróhoz 50 liter tej kell.

20 kg túróhoz x liter tej kell.


Egyenes arányosságról van szó. Ahányszorosára növeljük a túró mennyiségét, annyiszorosára növekszik a tejé is. Matekosan leírva: 20 / 16 = x / 50 Ezt az egyenletet kellene megoldani.


2.

6 festő 8 nap alatt végez a munkával. Ha felére csökkentjük a festők számát, nyilván csak feleannyi munkát végeznek ugyanannyi idő alatt. Tehát ugyanannyi munkához kétszer annyi idő kell. Tehát amennyivel osztjuk a festők számát, annyival kell szorozni a napok számát. A kettő szorzata állandó. Ezt fordított arányosságnak nevezik.

6 festő * 8 nap = 4 festő * x nap

Ezt az egyenletet kellene megoldani.


3.

Szintén fordított arányosság, hiszen ha csökken a kerékpáros sebessége, több idő kell ugyanahhoz az úthoz.

24 * 45 = 18 * x

Ezt kellene megoldani.


4.

Ez egyenes arányosság, nyilván több területen több búza terem. 15 hektár = 150 000 m²

150 000 / 200 = x / 40

Ezt kellene megoldani.

2018. febr. 22. 18:01
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Életmentő vagy :D
2018. febr. 22. 18:12