Nem értem a kémia házi feladatom 2018. 02.23-ra legyetek szívesek. ?

A feladat: 120g 20 m/m%-os foszforsav oldatot hány g 10 m/m%-os NaOH oldattal lehet közömbösíteni?

2018. febr. 21. 17:04
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
59%

1.) reakcióegyenlet:


2 H3PO4 + 6 NaOH = 2 Na3PO4 + 3 H2O


az látszik, hogy 2 mól foszforsavat 6 mól NaOH semlegesít.



2.) Mennyi foszforsavunk van ?


m=m*c = 120g * 20 /100 =24 g Foszforsav


ez hány mól ?

M= 3+31+4*16 = 98 g/mól


n=m/M = 24 g / 98 g/mól = 0,225 mól


3.) Mennyi NaOH kell ?


2 mól foszforsavat 6 mól NaOH semlegesít

0,225 mól foszforsavat X mól NaOH semlegesít


X= 0,225*6/2 = 0,675 mól NaOH kell


M=23 + 16+1 = 40 g/mól

m=n * m = 0,675 mól * 40 g/mól = 27 g NaOH kell


27 g 100 %

X g 10 %


X= 27*100/10= 270 g


120g 20 m/m%-os foszforsav oldatot 270 g 10 m/m%-os NaOH oldattal lehet közömbösíteni

2018. febr. 21. 22:14
 2/22 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2018. febr. 22. 06:43
 3/22 Tom Benko ***** válasza:
100%
@1: Miért kellett kiszúrni vele?
2018. febr. 22. 18:41
 4/22 anonim ***** válasza:
100%
Én sem értek egyet ezzel a "segítségnyújtással" 1., mert megoldhatod helyette, ő attól függetlenül ugyanúgy karót fog kapni a dolgozatnál. Nem hallal kell telepakolni a zsákját ami pár nap múlva megrohad, hanem halat kéne megtanítani fogni, a készségfejlesztést kellene segítenünk. Miért nem lehet egy megoldási vázat leírni a kérdésre válaszolva, ami alapján maga jöhet rá a megoldásra és sikerélményt érhet el, ezáltal motiválódhat. Többet árt ez az egész "Kiszámolom helyetted" filozófia, mint amennyit használ!
2018. febr. 23. 17:23
 5/22 anonim ***** válasza:
72%

1 vagyok


ezeken a dolgokon már én is gondolkoztam.


1. Vannak emberek akik be vannak oltva kémia ellen. Lószérummal. Nekik sohasem fog ez menni. Inkább az emberek többsége... Igazából mi lógunk ki a sorból...


2.Ha van egy kis sikerélménye talán legközelebb szívesebben nekiáll.


3. Nem kérdez meg minden leckét. Előbb utóbb megtanulja...



3. Nem csak a megoldást írtam le, ha szépen kidolgozva le is vezetem a feladatot. Lát egy szép konkrét megoldást, ebből biztosan lehet tanulni.


4. Miközben tanítod halászni enni is kell adni. Éhenhalt halásztanoncokkal nem sokat érsz.


5. az vesse rám az első követ...


( 6. Amikor egész este tanult, 11-kor saját gyerekemnek is azt mondtam, menj fiam aludni, reggelre megírom a leckéd, csak másold át. 2* .)

2018. febr. 23. 23:25
 6/22 anonim ***** válasza:

4.vagyok.

Abban egyetértek, hogy mi kevesek vagyunk azok a különcök a társadalomban, akik szeretik ezt a tudományterületet, de van, amivel nem tudok azonosulni.

1. Nyilván helyes dolog késő este pihenésre indítani a fiatalt, csak az eszmefuttatás végével nem értek egyet, milyen motivációt említesz. Nyilván nem baj, ha nem értünk egyet a témában, de az én meglátásom szerint az nem motivum, ha egy más által megoldott, lemásolt feladat sikerén kell örvendezni, az egyetlen motivum itt maximum a jó figyelemfenntartó készség lehet, hogy hiba nélkül tudta átmásolni más munkáját,de ezzel az ő érdeklődése cseppet sem növekszik a tárgy iránt, sőt ellenkezőleg, többszöri ''segítségnyújtással'' előidézhető a habituáció, miszerint nem kell gondolkodni, más majd úgyis megoldja helyette.

2.úgy gondolom, nem üres hassal indítjuk útnak a kis horgászokat, de tény, hogy szükségük van közben is az ''ellátásra'', amit én nem helyettük megoldott feladatokban látok, hanem kísérletekben, kutatómunkákban, a hétköznapi élet kémiai csodájának bemutatásában látok, úgy gondolom, ez laktatóbb táplálék számukra.

3. A kővetés pedig a nézőpontom referálásból adódhatna, hiszen ilyen tekintetben én bűntelen vagyok, de inkább kihagyom :)

Bízom benne,hogy nem tanárként írtad ezeket a gondolatokat, mert akkor több dologról is kellene egyeztetni, egyébként jó dolognak tartom a szemszögek bemutatását és a párbeszédet.

2018. febr. 24. 02:15
 7/22 Tom Benko ***** válasza:

@4: Nem igazán értek veled egyet.


1; Nem, nincs beoltva kémia ellen. Senki. Az ellen van beoltva, hogy gondolkodjon, küzdjön és próbálkozzon. Jelenleg az iskola erősen kudarckerülővé teszi a diákokat, és ebben partner vagy, ha teljes egészében meg is oldod helyette a feladatot. A tanulás akkor működik hatékonyan, ha hagyod hibázni a tanulót, és a hibáit segítesz kijavítani. (És ennek tesz durván alá a folyamatos osztályozási kéynszer.)


2; A sikerélményt pont elveszed tőle a teljesen kidolgozott feladattal. A meglátás helyes, de rossz utat választottál. Inkább mutass neki irányt, és ha eltéved, tedd meg újra, de ne vidd a hátadon a célig.


3; De meg fog kérdezni minden leckét, ha azt látja, hogy teljes választ kap rá. Nem hibáztatom, én is azt tenném, és te is.


(Elszámoztad. :D); Igen, lát egy szép kidolgozott feladatot, csak éppen ezt alkalmazni nem tudja, mert nincs már min. Ha egy hasonló feladattal csináltad volna, meg is tapsolnálak, de ezt így sokkal inkább kifütyülöm.


4; Valóban. De biztosan van a zsákjában hal, csak nem tudni, mennyi. Addig ne adjunk neki halat, amíg nem tudjuk mennyi kell.


5; Dobom! :D


6; Én tizenegyig nem is engedném. Amivel nyolcig nem végez, az már túlterhelés, és nem hogy segít, de kifejezetten hátráltat. Plusz megérdeklődném a legnagyobb mennyiséget feladó tanártól, hogy ő mégis mennyi időt tervezett a házi feladat megoldására.

2018. febr. 24. 10:34
 8/22 anonim ***** válasza:
Tom Benko, 1-es és 4.-es vagyok, úgy látom, az álláspontunk nagyban megegyezik egymással. Írtad, úgyhogy megkérdezem, hogy miben nem értesz egyet az általam felvázolt gondolatokkal?
2018. febr. 24. 11:40
 9/22 anonim ***** válasza:
Bocsánat az elírásért, 4-es, 6-os vagyok, már belezavarodtam :D
2018. febr. 24. 11:41
 10/22 Tom Benko ***** válasza:
@6: Leírtam, hogy mi a véleményem, egyelőre nincs mit hozzáfűznöm: a feladat részletes kidolgozása nem hogy nem segít, de kifejezetten árt. Mire vagy kíváncsi konkrétan?
2018. febr. 24. 13:56
1 2 3