Hogyan kell kiszámolni a tapadási súrlódási együtthatót?


9. osztály, sin és cos nélkül, érthetően elmagyarázná valaki?

Órán nem igazán értettem, valami feladatot vettünk, ahol egy centrifuga belsejébe erősítettünk egy tárgyat, és ott két felé csoportosítottuk az erőket (vízszintesen és függőlegesen) majd megállapítottuk, hogy Fny=m*g, és a=0, mivel a test nem mozdul, de amikor a vízszinteshez értünk, valahogy bejött ez a u, és én teljesen elvesztem :/


Eredetileg a feladat: Egy nagy méretű, függőleges tengelyű centrifuga átmérője 40 méter, és 20 1/s szögsebességgel forog. Határozzuk meg, hogy a centrifuga által a ruhára kifejtett erő hányszorosa a ruha súlyának!



#fizika #tapadási súrlódási együttható #elvesztettem a fonalat
2018. febr. 20. 21:24
 1/1 anonim válasza:

A centrifugális erő értéke: Fcf = ω*ω*R*m, ahol R = d/2 (d az átmérő, ω a szögsebesség, R a sugár).

Azt, hogy a ruhára ható erő a ruha súlyának hányszorosa, így kapod meg: Fcf/G = (ω*ω*R*m)/(m*g) = ω*ω*R/g.

A tapadási súrlódási együttható értékét amúgy így kapod meg: Fs = Fcf => μ*m*g = ω*ω*R*m => μ = ω*ω*R/g, ahol μ a tapadási súrlódási együttható.

2018. febr. 21. 20:37