Tudnátok segíteni? Fizika házi dolgozat! 2018. 02.20. -ig!


8. Sima, vízszintes felületű asztalon egymás mellé helyeztek egy 3 kg és egy 5 kg tömegű kockát. A hátul levő 5 kg-os testet 40 N nagyságú erővel tolják. Mekkora gyorsulással mozog a két egymáshoz nyomódó test, ha a súrlódástól eltekintünk? Ebben az esetben mekkora erővel nyomják egymást a testek?


9. Amikor egy szánkót a havon húznak. 0,02 a csúszási súrlódási együttható. Mekkora erővel lehet ezt a szánkót egyenletesen húzni, ha tömege a rajta ülő gyerek tömegével együtt 75 kg? Mekkora súrlódási erő fékezi ezt a szánkót, ha nem sétálva, hanem futva húzzuk?


10. Hogyan változik a két test közötti graivitációs vonzás nagysága, ha (a) a változatlan távolságú testek közül az elsőt kétszer akkora tömegűre cseréljük? (b) mindkét testet kétszer akkora tömegűre cseréljük? (c) a változatlan tömegű testek távolságát megduplázzuk?


Előre is köszönöm!



2018. febr. 19. 14:38
 1/5 anonim ***** válasza:

8. a,

F=m*a

a=F/(m3+m5)


8. b,

F3=m3*a

Ilyen erő gyorsítja az m3 (3kg-os) testet. Ugyanez hat vissza az 5kg-osra, mivel egymáshoz képest nem gyorsulnak.


9. a,

u=0,02

Fny=75 kg

Fhúzó=Fny*u


9. b,

A surlódási erő nem függ a sebességtől.


stb...

2018. febr. 19. 15:57
 2/5 sharkxxx ***** válasza:

8.)

F = 40[N]

m = 5[kg] + 3[kg] = 8[kg]

F = m*a

a = F/m

a = 40/8[m/s/s]

a = 5[m/s/s]

A két egymáshoz nyomódó test 5[m/s/s] gyorsulással mozog.


a = 5[m/s/s]

m = 3[kg]

F = m*a

F = 3*5[N]

F = 15[N]

A testek 15N erővel nyomják egymást.


9.)

m = 75[kg]

g = 9,81[m/s/s]

Fg = m*g

Fg = 75*9,81[N]

Fg = 735,75[N]

Fa = 0,02*Fg

Fa = 0,02*735,75[N]

Fa = 14,715[N]

Ezt a szánkót 14,715N erővel lehet egyenletesen húzni.

Ugyan akkora súrlódási erő fékezi ezt a szánkót,

ha nem sétálva, hanem futva húzzuk.


10.)

a) A gravitációs vonzás nagyobb lesz.

b) A gravitációs vonzás nagyobb lesz.

c) A gravitációs vonzás kisebb lesz.

2018. febr. 19. 16:20
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!^-^
2018. febr. 19. 16:47
 4/5 anonim ***** válasza:

A 10-esen azért gondolkodj majd, hogy hányszorosára vagy hányadrészére változik az erő, mert szerintem arra lesz kíváncsi a tanár.

Nem nagy varázslat:


F=G*m1*m2/r^2

Fa = G*2*m1*m2/r^2

Fb = G*2*m1*2*m2/r^2 = 4*G*m1*m2/r^2

Fc = G*m1*m2/(2*r)^2 = G*m1*m2/(2^2*r^2)


A többihez meg csak pár alapképlet kell, és hogy jól értelmezd a kérdést. Nem kell pánikolni, csak átgondolni, hogy mi micsoda a kérdésben.

2018. febr. 19. 16:56
 5/5 A kérdező kommentje:
Oké, köszi...
2018. febr. 19. 17:29