Legfeljebb hány háromszöget határoz meg a térben 12 pont?


Ha valaki tudja a megoldást, kérem segítsen a probléma

megoldási módszerének közzétételével!


Köszönöm szépen !



2018. febr. 8. 19:53
 1/10 anonim ***** válasza:
(12 alatt a 3) = 220-at.
2018. febr. 8. 20:03
 2/10 A kérdező kommentje:

Síkban is 12 alatt a 3 és térben is ?

Más nézetekből nem rajzolható ki több háromszög ?

2018. febr. 8. 20:08
 3/10 anonim ***** válasza:
66%
Nem tudom, hogy a "más nézetek" mit jelent. Ha síkháromszögeket (vagyis minden oldaluk szakasz) keresel, akkor mindegy, hogy síkban, térben, vagy nagyobb dimenzióban vagy, mindig ennyi lesz.
2018. febr. 8. 20:13
 4/10 anonim ***** válasza:
30%
Csak egység oldalúakat lehet figyelembe venni?
2018. febr. 8. 20:17
 5/10 A kérdező kommentje:
Úgy értem a más nézetet, hogy egy xyz koordinátarendszerben xy síkon felvesszük a 12 pontok azon helyzetét, amelyből a legtöbb háromszög rajzolható ki. Ha xy síkra merőlegesen tekintek rá és eközben eltolom z tengelyen néhány pontját, akkor ezen nézetből nem állapíthatom meg a változást. Ha azonban yz síkra nézek merőlegesen, akkor egy egyenes helyett már látom az eltolt pontokat így esetlegesen kirajzolhatnak még háromszögeket.
2018. febr. 8. 20:21
 6/10 A kérdező kommentje:
Nem, általános háromszögekről van szó.
2018. febr. 8. 20:22
 7/10 A kérdező kommentje:
Nem a háromszögek vetületei számára vagyok kíváncsi, hiszen az végtelen lenne ha az alakzatot forgatni kezdeném.
2018. febr. 8. 20:25
 8/10 2*Sü ***** válasza:
83%

Teljesen mindegy, hogy két-, három-, négy-, vagy sokdimenziós teret veszünk, a háromszöghöz három pont kell.


Egy háromszög első csúcsát 12 pontból tudjuk kiválasztani. A második csúcsát 11 pontból, a harmadikat 10 pontból. Ez 12*11*10=1320 különböző lehetséges ponthármast jelent. Csakhogy ponthármasok össze permutációja benne van ebben. Mivel az ABC, ACB, BAC, BCA, CAB, CBA háromszögek azonosak, ezt a 1320-at el kell osztani a három pont összes permutációinak számával (3! -al, azaz 6-al). Ez 1320/6 = 220 darab különböző háromszöget jelent.


Ha matematikailag kissé korrektebben akarom megfogalmazni, akkor ez egy ismétlés nélküli kombináció. Lásd: [link]


Általánosítva n pont esetén maximálisan (n alatt k) = n! / (k! * (n-k)!) darab háromszöget lehet alkotni a pontokból. n=12 esetén ez:

C = 12! / (3! * (12-3)!) = 479001600 / (6 * 362880) = 220

2018. febr. 8. 21:16
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

"Teljesen mindegy, hogy két-, három-, négy-, vagy sokdimenziós teret veszünk, a háromszöghöz három pont kell. "


Ehhez még azt is hozzá lehet tenni, hogy 3 pont mindig egy síkban van.

A háromszög mindig egy síkidom, akkor is ha a csúcsai "elszórva" vannak a térben.


A négyszögre ez már nem igaz, például egy tetraéder 4 csúcsa nem határoz meg síkidomot.

2018. febr. 8. 22:36
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a hozzászólást, főként Süsünek és Ifjúnak !
2018. febr. 9. 01:41