Hogyan kell megoldani ezt a fizika feladatot?

Egy 20kg-os lövedék vízszintes irányba repül 72km/h sebességgel. Egy adott pillanatban két részre hasad. A 12kg-os darabja ugyanabba az irányba repül tovább 25km/h sebességgel. Merre és mekkora sebességgel repül tovább a másik darab? Mekkora energia jött létre a robbanás következtében?

2018. febr. 7. 14:27
 1/8 anonim ***** válasza:
Hanyadikos vagy?
2018. febr. 7. 14:36
 2/8 A kérdező kommentje:
9.-es vagyok.
2018. febr. 7. 14:53
 3/8 anonim válasza:
Juj kérdező,valószínűleg osztálytársak vagyunk,de engem is érdekelne a levezetés,a megoldás meg van(12,5m/s,ugyanabba az irányba,375J)
2018. febr. 7. 14:57
 4/8 anonim ***** válasza:
Ez tankönyv feladat?
2018. febr. 7. 14:57
 5/8 anonim válasza:
Nem feladatlapot kaptunk.
2018. febr. 7. 14:59
 6/8 anonim válasza:
Van aki letudja vezetni vagy nem?
2018. febr. 7. 15:02
 7/8 anonim ***** válasza:

Lendület megmaradást kell felírni.


m*v = m1*v1 + m2*v2


v vektor mennyiség, és tekintsük 'v' irányát pozitívnak.

Illetve v-t át kell váltani m/s-re.


20 kg * 20 m/s = 12 kg * 6,94 m/s + 8 kg * v2


Innen v2 az egyetlen ismeretlen.


400 kg m/s = 83,33 kg m/s + 8 kg * v2


316,67 kg m/s = 8 kg * v2


v2 = 39,58 m/s


Vagyis a másik darab is pont ugyanarra megy, mint az első, csak gyorsabban.


Ki kell számnolni az energiát a szétválás előtt és után:


1/2*mv^2 = 1/2 * 20* 20^2 = 4000 J

Utána:

1/2 * 12 * 6,94^2 = 289 J +

1/2 * 8 * 39,58^2 = 6267 J


Szóval repül a golyó 4000J mozgási energiával.

A két létrejövő darab együttes energiája már 6556 J.


A rendszer össz energiája 2556 J-lal megnőtt.

Ezzel kész a feladat.


-----

De ne álljunk meg itt. Az energia magától nem tud megnőni. Tehát hülyeség ez a kérdés, hogy mennyi energia jött létre. Az nem létrejött, hanem valamilyen energia forrás energiája átalakult mozgási energiává.


Például a golyó belsejében volt valami robbanószernek, ami egy 8kg-os darabot leszakított és majdnem dupla sebességgel meglódította. A megmaradt 12 kg-os darab az erő-ellenerők miatt vesztett a sebességéből, majdnem a 2/3-át, de továbbra is mozgásban maradt.


Ha csak úgy repkedő golyók szét tudnának esni és nagyobb energiával továbbmenni, akkor a föld minden energia gondja meg lenne oldva.

2018. febr. 7. 15:06
 8/8 anonim válasza:

7. válaszoló 25m/s átváltva 90km/h

az az szorozni kell 3,6-tal,nem pedih osztani.

2018. febr. 7. 15:35