100 gramm 15 tömeg%-os kénsavoldatot összeöntünk 150 gramm 20 tömeg%-os nátrium-hidroxid-oldattal. (Kérdések lent. ) (? )


a) Írd le a lejátszódó reakció egyenletét!


b) Hány gramm só keletkezik a reakcióban?


c) Melyik kiindulási anyagból marad felesleg az összeöntés után? Hány tömeg%-os erre az anyagra nézve a keletkezett oldat?


d) Ha lakmuszpapírt rakunk a keletkezett oldatba, milyen színű lesz és miért?



2018. febr. 3. 10:25
 1/7 A kérdező kommentje:
(A legnagyobb gondom, hogy nem tudom hogyan írjam fel a reakció egyenletét. A többi onnantól már könnyebb.)
2018. febr. 3. 10:30
 2/7 anonim ***** válasza:
Akkor nézd meg a tankönyvben vagy keress rá neten. Itt két alapvető vegyületről beszélünk, nonszensz, hogy valaki nem tudja pl a kénsav képletét. Rádásul a b) kérdés azt is elmondja neked, hogy só keletkezik, szóval mégcsak a reakcióegyenletet se nehéz kitalálni. Ha meg nem tudod mi a só, sav, bázis stb, akkor először meg kell tanulni, ezen nincs mit nem érteni.
2018. febr. 3. 10:54
 3/7 A kérdező kommentje:
Mivel közömbösítés, tudom hogy só és víz keletkezik, de nem tudom, hogy hogyan kellene változtatni az egyenletet, hogy annyi anyag legyen benne, amennyit a feladat ír.
2018. febr. 3. 11:03
 4/7 A kérdező kommentje:
Mert pl. kénsavból csak 98g van.(De lehet hogy valamit nagyon összekeverek, ezért írtam ki a kérdést.)
2018. febr. 3. 11:23
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

A reakcióegyenleten nem tudsz változtatni.( egyiken sem. Ezek így vannak. Ezt nem az emberek találták,hanem a természettudósok megfigyelték és leírták. Esetleg kereshetsz másik reakcióegyenletet és a körülmények változtatásával, a megfelelő körülmények kialakításával, lejátszódhat egy másik reakció.)


Ha pont olyan arányban vannak az anyagaid ahogy a reakcióhoz szükséges, akkor azt sztöchiometriai aránynak hívják.

Ha valamelyikből több van, feleslegben van, akkor az átalakulatlanul megmarad. Erre kérdez rá a c) kérdés

A maradék anyag befolyásolja az oldat pH-ját, erre kérdez rá a d) kérdés


a) 2 NaOH + H2SO4 ==> Na2 SO4 + H2O

Kémiában mólokkal számolunk, ki kell számolni, hogy hány mól anyagunk van.

n=m/M

m: ide a tiszta anyag tömege kell : 100 gramm 15% oldat akkor 15g az anyag, savnál 150*20%/100/

m(NaOH)= ... g

m(H2SO4)= ... g


M: ez a móltömeg: kénsavnál 2*1+23+4*16 lúgnál is hasonló : Na móltömeg + O móltömege + H móltömege

M(NaOH)= ... g/mol

M(H2SO4)= ... g/mol


így már ki tudod számolni az n(kénsav) és n( NaOH)-t

n=m/M

n(NaOH)= ... mol

n(H2SO4)= ... mol



b)

kell az M(Na2SO4) is

M(Na2SO4)= ...g

1 mól kénsavból egy mól só lesz tehát n(Na2SO4)=n(kénsav)

n(Na2SO4)

m=n*M= n(Na2SO4) * M(Na2SO4)

m(Na2SO4)= ...g



c)

1 mól kénsav reagál 2 mól nátronlúggal

elosztod, kivonod és megvan, hogy melyik anyagból marad és mennyi mól.


Maradék anyag : ...


m=n(maradék)*M(amelyik megmaradt)


m(maradék)= ...g



A koncentráció számításhoz tudni kell az oldat tömegét is de ez cseles, mert csak a víz számít oldószernek, tehát ki kell számolni, mennyi vizet vittünk be.


m(víz1) = 100 g oldat - 15 g NaOH = 85 g

m(víz2) = 150g oldat - m(H2SO4) = 120g

m(oldószer)= m(víz1) + m(víz2)


c = m(maradék) / m(oldószer) *100%

c = ...%



d)

lakmusz papír színe az oldat kémhatásától függ.


Savtól ... színű lesz


Lúgtól ... színű lesz


a maradék anyag ( c kérdés) : ...

Lakmusz papír színe : ...

2018. febr. 3. 12:34
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2018. febr. 3. 14:35
 7/7 A kérdező kommentje:

Elnézést hogy értetlenkedek, de a c) résznél mit osztok mivel, és mit vonok ki miből?

(Az a) ugye akkor a: H2SO4+2NAOH=NA2SO4+2H2O.

A b) 21,3 g só.)

2018. febr. 10. 11:11