Fizika házi. A jéghegyek úsznak az oceánon. A jéghegy sürüsége 900kg/m3. A jéghegy hány százaléka van a viz alatt ha a sos viz sürüsége 1200kg/m3?

2.Mekkorra annak a 30cm vastag jégdarabnak a legkisebb felülete,amely edesvizen úszik es fenn tud tartani egy 90kg tömegü embert?

2018. jan. 30. 19:55
 1/1 Minekvan ***** válasza:

A jéghegy súlya G és a felhajtóérő F egyensúlyban van, G=F. a jég töomege m1, térfogata V, sűrűsége ró1. A vízbe merült térfogata V1. Ez a térfogat kiszorít m2 tömegű és ró2 sűrűségű vizet.Tahát:

G=F, m1*g=m2*g, ró1*V=ró2*V1, V1=(ró1/ró2)*V, V1=0,75*V. Az egyenletből kiolvasható, hogy a jéghegy 75% a vízben van és csak a 25% van a víz felett.


Hasonló közelítéssel a másik kérdésre a válasz:

G+G1=F ez esetben még plusz az ember súlya G1 is hozzáadódik a jég G súlyához.Feltételezzük, hogy a jégtábla felszíne azonos vízfelület felszínével, vagyis 30cm mélyre merül.

Tehát G+G1=F, m1*g+m2g=m3*g, ró1*h*S+m2=ró2*h*S, rendezés után S*h*(ró2-ró1)=m2, ébből

S=m2/h*(ró2-ró1). S=90/0,3*(1000-900) =3m^2. A 30cm-es jégtábla legkisebb felülete 3m^2.

2018. febr. 1. 13:23