Tudnátok segíteni a Matematika házimban?


Az első feladat így szól: Egy kétjegyű szám első számjegye 6-tal kisebb , mint a második. Ha ezt a számot kivonjuk a számjegyei felcserélésével kapott számból, akkor 54-et kapunk. Melyik ez a szám?


A második feladat a következő :

Egy kétjegyű szám első számjegye 5-el nagyobb , mint a második- Ha ennek a számnak a kétszeresét hozzáadjuk a számjegyek felcserélésével kapott számhoz , eredményül 171-et kapunk - Melyik ez a szám?



2018. jan. 25. 18:04
 1/4 anonim ***** válasza:

Első számjegy 6-al kisebb, nem sok ilyen szám van:

17,28,39. Végignézed és kiderül melyik az.


Egyenlettel:

Első számjegy: x

Második: x+6


Ez a szám: 10*x+(x+6)

Felcserélve: 10*(x+6)+x


[10*(x+6)+x] - [10*x+(x+6)] = 54


----

Ugyanaz az elv, mint az elsőnél.

50,61,72,83,94-et kell végignézni.

2018. jan. 25. 19:12
 2/4 anonim ***** válasza:

A második feladathoz


Kissé elhamarkodott dolog a próbálgatás ajánlása.

A levezetés végén kiderül, hogy csak egy megoldás van.


A szám

N = 10a + b

a fordítottja

R = 10b + a


1. feltétel

a - b = 5

2. feltétel

2N + R = 171


Behelyettesítve a 2.-ba

2(10a + b) + 10b + a = 171

Zárójel felbontás és összevonás után

21a + 12b = 171

Mindkét oldalt 3-mal osztva

7a + 4b = 57


Az 1. feltételből

b = a - 5

Az utolsóba behelyettesítve

7a + 4(a - 5) = 57

Zárójel felbontás és összevonás után

7a + 4a - 20 =57

11a = 77

így

a = 7

Ezzel az első feltételből

b = 2


Tehát a szám

N = 72

=====


Lehet ellenőrizni.


DeeDee

*******

2018. jan. 25. 23:18
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm mind a kettő választ :)
2018. jan. 29. 18:52
 4/4 anonim ***** válasza:

Első feladat: 28

Második feladat: 72

2018. febr. 10. 12:48