Edward Cullen ® kérdése:

Tudnátok segíteni egy logikai feladat megoldásában (arányosság)?


Íme a feladat:


Gergő Amerikai, Indiai és Angol bélyegeket gyűjt.


Az Amerikai bélyegek aránya az Indiaihoz képest: 5:2


Az Indiai bélyegek aránya az Angolhoz képest: 5:1


Mennyi az aránya az Amerikai bélyegeknek az Angolokhoz képest?



2018. jan. 25. 15:35
 1/2 anonim ***** válasza:
78%

Ebben túl sok logika nincs, csak érteni kell az aránynak a fogalmát.


"Az Amerikai bélyegek aránya az Indiaihoz képest: 5:2 "


Amerikai legyen 5*x, indiai 2*x


"Az Indiai bélyegek aránya az Angolhoz képest: 5:1 "


Az indiai 2x az előző sor szerint, akkor az angol az ötöde 2/5*x = 0,4x


"Mennyi az aránya az Amerikai bélyegeknek az Angolokhoz képest?"


Amerikai 5x, angol : 0,4x


5:0,4


Ez jó válasz, de nem szép, mert a 2. arány tört szám. Bővítsük úgy, hogy 0,4-ből 1 legyen, azaz szorozzuk meg 2,5-el mindkét tagot:


12,5 : 1


Ez már elfogadható. De aki egyáltalán nem akar tizedes törtet látni az arányban, az még bővízheti 2-vel:

25:2



Meg lehrt úgyis oldani, hogy az egyik bélyegszámot tetszőlegesen rögzítjük, pl 1000-nek.


1000 amarikaira jut 400 indiai (1000*2/5)

400 indiaira jut 80 angol (200*1/5)


Akkor 1000 amerikaira jut 40 angol.

Az arány:


1000 : 80 = 25:2



Harmadik módon:

x:y arány azt jelenti, hogy a második szám az első y/x szerese.


Tehát amerikai bélyeg legyen x, akkor 2/5*x indiai, akkor 1/5*(2/5*x) = 2/25*x angol.


x : 2/25 x -hez az 25:2-höz.

2018. jan. 25. 16:46
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2018. jan. 25. 19:53