Minek van hatása a fény terjedési sebességére?
Elvileg 4 dolgot kellene felsorolnom, de nem tudom hogy mik azok.
Eddig úgy tanultam, hogy a fénysebesség állandó. De most szorgalmiként feladata a fizika tanár, hogy gyűjtsük össze ezeket. Hogy 4 ilyen van az nem biztos, egyik osztálytársam látta a papíron hogy mintha ennyi lett volna felsorolva (de azt már nem tudta elolvasni hogy mik ezek).
Értem.
Akkor egynek jó mondjuk a közeg. Kettőnek meg a gravitáció? Vagy a gravitáció csak az irányát folyásolja be, nem pedig a sebességét?
Amennyire én tudom, a közegen kívül nem nagyon van más.
Mondjuk a közegbeli sebesség frekvencia-függő, ez így vehető 2-nek.
Akár a közeg sebessége is vehető külön, így 3. De ez mondjuk elég erőltetett, hiszen ha a közeg sebességét külön vesszük, akkor már a közeg összes tulajdonságát (sűrűség, nyomás, hőmérséklet) különvehetnénk.
Talán mondhatjuk azt is, hogy a közeg nem csak a sebesség nagyságát, de az irányát is megváltoztatja.
Esetleg a gravitáció/térgörbület, vagy a sebesség definíciója (felvett koordinátarendszer) is hathat a fény sebességére. Pl az állócsillagok hatalmas körökön mozognak kb 24 órás periódusidővel, a sebességük elképesztően sokszorosa a fénysebességnek, az állócsillagok fénye is nagyon gyorsan mozog.
De ezek nem igazi válaszok. Eléggé pontosítva a kérdést, azt hiszem az “a közeg” az egyetlen jó válasz.
OFF: >>Nekem épp az a megfigyelésem, hogy a "befolyásol"-t ma már egyre többen használják igekötős igeként (pl. "nem folyásolható be", "be tudja folyásolni" stb.), és egyáltalán nem viccnek szánják, hanem szimplán így mondják, még tanult emberek is. Ez viszont azt jelenti, hogy valóban létrejött egy új kategória a magyarban: olyan igekötős igék, amelyeknek igekötő nélkül nincs értelmük.<<
[link] Cikk alatt a kommentekben. Lassan 4 éve. Ez vicces. (Nekem még sok éve nyelvtanból biztos hogy szabály volt az, hogy ha az igének nincs jelentése igekötő nélkül, akkor azt soha nem választom el. (Meg hát nem is igekötős ige, hanem csak simán ige.))
Ha nagyon fizikusan akarjuk megközelíteni a dolgot, akkor a megfigyelő inerciarendszere is befolyásolja a fény látszólagos sebességét.
Hogy a negyedik dolog mi lehet, azt nem tudom.
Köszönöm a válaszokat, hasznosak voltak.
Akkor nem tudom mire gondolt, majd holnap megírom hogy elvileg mi volt a megoldás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!