Üdv. Optika feladat témában nem jövök rá az alábbi kérdés megfejtésére.


Adott egy üveglap, melynek 1.5 az abszolút törésmutatója. Tudjuk, hogy a visszavert és a megtört fénysugarak 60°-os szöget zárnak be. Kérdés, hogy mekkora a beesési szög?



2017. jún. 13. 12:47
 1/7 anonim ***** válasza:
Ha a szemüvegem eltörik, elmegyek az Optikába és hasra esek a küszöbön mert szemembe sütött a nap, úgy elég nagy.
2017. jún. 13. 14:03
 2/7 anonim ***** válasza:
függvénytábla ;)
2017. jún. 13. 14:35
 3/7 anonim ***** válasza:

Az kicsit kevés ehhez. :)

Kérdező, ha megnézed az ábrát

[link]

mivel a visszaverődési szög ugyanakkora, mint a beesési, ezért a jobb oldalon látható (odaképzelve a visszaverődésit), hogy 180 fok= alfa+béta+60 fok. Lett két ismeretlened, két egyenleted...

2017. jún. 13. 15:03
 4/7 A kérdező kommentje:

Ezt függvénytáblából tényleg nem lehet kinézni. Köszönöm a válaszokat, ez idő alatt már sikerült itt is, csak rég volt középiskolában a sin(a+b) ami miatt elakadtam. Akit érdekel, itt a levezetés:


Felírtam egy egyenletet 180°-ra, a szögekkel

180 = 2α + 2 * (60-β)

180 = 2α - 2β + 120

60 = 2α - 2β

30 = α - β -----> α = 30 + β


Visszahelyettesítve Snellius-Descartesba:


sin(α) / sin(β) = 1.5

sin(30+β) / sin(β) = 1.5

sin(30+β) = 1.5 * sin(β)


Itt eszembe kellett volna jutnia hogy sin(α+β) = sin(α)*cos(β) + sin(β)*cos(α)

tehát

1.5 * sin(β) = sin(30)*cos(β) + sin(β)*cos(30)

ezt kiszámolva

1.5 * sin(β) = 0.5*cos(β) + 0.866*sin(β)

rendezve

0.5*cos(β) = 0.6339*sin(β)


tudjuk hogy tg(β)=sin(β) / cos(β)


tehát tg(β) = 0.5/0.6339

inverz tangenssel visszaszámolva géppel kijön hogy β = 38.28°

és innen SD-al kijön hogy a beesési szög 68.2619°

2017. jún. 13. 17:15
 5/7 anonim ***** válasza:

Ja. Ehhez mit szólsz?

[link]

2017. jún. 13. 18:16
 6/7 A kérdező kommentje:
Segített, köszönöm, meg az előző kommented is. :)
2017. jún. 13. 18:19
 7/7 anonim ***** válasza:

Szóval még mindig nem veszed észre, hogy rosszul számoltál.

Add már össze alfádat és bétádat és a 60 fokot, kijön a 180?

2017. jún. 13. 18:25