Hogyan tudom ennek a függvénynek meghatározni a maximumértékét 3sin (x) +4cos^2 (x)?


Ha nem lenne négyzeten a cos tag, akkor 5 lenne ugye. De így nem tudom hogyan tudom csökkenteni a fokszámot. Ha felírom a cos tagot úgy, hogy 2+cos(2x) azzal sem vagyok előrébb, mert akkora kettest nem tudom kihozni.

Program 4,563-at számolt, de papíron szeretném magam is látni a levezetését.



2018. jan. 23. 19:03
 1/2 anonim válasza:

Nem tudom a konkrét megoldását, de hátha segít, hátha a leírtak miatt (vagy azok ellenére) eszedbe jut valami:


Pitagoraszi azonosság:

sin^2(x) + cos^2(x) = 1 --> cos^2(x) = 1 - sin^2(x)


Behelyettesítés:

3sin(x) + 4(1 - sin^2(x)) =


Zárójel felbontása:

3sin(x) + 4 - 4sin^2(x) =


Rendezés:

-4sin^2(x) + 3sin(x) + 4 = max


Mivel eddig jutottam most hirtelen, ábrázolnám a két sin függvényt, megnézném, hogy az összegük kb. hol, vagyis mely x-ek esetében a legnagyobb. Ezután behelyettesíteném, és kapnék egy nem precíz nem megoldást. :D De legalább talán közelíti.


Kíváncsian várom a normális megoldást! :D

2018. jan. 23. 21:38
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Kár, hogy nem fejezted be a levezetést, mert nem sok kell már innen.


cos^2x = 1-sin^2 x


Vagyis ez:


3*sin(x) +4 - 4*sin^2 (x)


Ez sin(x)-ben másodfokú! A másodfokú tag előjele negatív, ezért maximuma van.

És a maximum hely a két gyök átlaga.


Az egyszerűség kedvéért, írjuk át y=sin(x)-re:


-4y^2 + 3y + 4 -->max


Ezt meg lehet oldani teljes négyzetté alakítással, vagy deriválással, vagy a gyökök kiszámolásával és az átlaguk megkeresésével.


Mondjuk deriválással:

-8y + 3 = 0

y = -3/8


sin(x) = -3/8 -nál lesz maximum.

Ezt az egyenletet kell megoldani, hogy kijöjjön az x.

Vagy ha elég a maximum érték, akkor csak a (-3/8)-ot kell visszaírni.

2018. jan. 23. 22:54