Hogy kell verset elemezni?
Sziaa:) Remélem ez segít de ha nem akkor szívesen leírom neked részletesen :)
A VERSELEMZÉS MENETE
A műelemzésre nincs recept, egy vers sokféleképpen megközelíthető. Ha komplex értékelésre törekszünk, akkor tanácsos az alábbi gondolatmenetet követni. Először csak vázlatot készítünk, amelynek során a következő szempontokat érdemes figyelembe venni:
1. expozíció (bevezetés)
2. a vers témája
3. -műfaja
4. -címe
5. -szerkezete
6. dikciója (versbeszéde)
7. -stílusa
8. modalitása (hangneme)
9. prozódiája (verselése)
10. konklúzió (befejezés)
Nagyon szépen köszönöm a kedves első válaszolónak! :)
Esetleg ha szépen megkérlek,leírod nekem részletesebben,jöhet privátban is,ha neked úgy jobb. :)
Szia
az elso valaszolo vagyok..ennel reszletesebben:
A vers keletkezése ( nem csak az időpont a fontos, hanem azt is itt vethetjük egybe, milyen versek között van a tárgyalandó mű helye, a szerző életpályájának melyik szakaszában íródott, a szerző melyik korszakát juttatja eszünkbe)
A szerző életrajzi adatai ( de csak az , ami a vers keletkezésének körülményével, idejével kapcsolatos)
a vers témája
a vers szerkezete ( mire épül a vers felépítése; a vers kulcsszavainak megtalálása sokat segít ebben , a vershelyzet és a verszárlat felismerése, összehasonlítása; szimmetrikus felépítésű-e; hány részre osztható fel a vers, minek alapján ;stb....)
a költemény szóképei, szókincse jelzők,jelzőhalmozás,megszemélyesítések,hasonlatok, metaforák, szinesztéziák, metonímiák, fokozás, szimbólumok stb....
a vers mondatai ( egyszerű, bővített, többszörösen összetett mondat-e,milyen meghatározó határozók vannak benne például, alárendelő vagy mellérendelő szerkezetűek-e;; szabályos szerkezetűek -e a mondatok; nem kell minden mondatról mindezt megállapítani , csak a jellemzőket klell számbavenni, amiből több van
zenei ritmusa ( ütemhangsúlyos; időmértékes;, egyhangúság vagy éppen az ellenkezője; enjambement;rímek,
hangulatfestő- hangutánzó szavak; hideg vagy meleghangok;egy-egy kiemelt fontosságú szó ( Miért alkalmazza a szerző, mit fejez ki általuk)
a mű tetőpontja ( zenei, nyelvi, képi csúcspontja)
a vers műfaja ( dal, rapszódia, óda, elégia stb....)
A vers üzenete, mondanivalója ( ezt nemcsak a saját szavainkkal, hanem egy jól megválasztott idézettel -akár egy másik költőtől - zárhatjuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!