Földrajz? Csillagok, Bolygók, Nap, Zónaidő?


Kaptunk 2 oldal összefoglalót, amivel többé kevésbé kész is vagyok, de van 1-2 rész ami megfog, és nem találom tankönyvekben sem..:( Aki tud , kérem segítsen, szeretném jól megoldani a házi összefoglalót. Most azokból írok részletet, ami végképp nem ment :


1) Nevezze meg a fogalmat :

Egy bolygó körül keringő égitest -

A Nap járása alapján mért idő -

Azonos magasságú helyeket összekötő görbe vonal a térképen -

A Nap járása alapján mért ídő-

A földkéreg és a földköppeny legfelső szilárd részét alkotja -

Csillaghalmaz -

2) Budapesten a helyi idő 17 óra. Mennyi a heyi idő Los Angelesben? (USA, Kalifornia) ?

2B) Csinálja meg a feladadtot zónaidővel is !


Hálásan köszönöm, aki segít egy kicsit is!



2018. jan. 16. 09:56
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Bolygó körül kering: hold. (Biztos benne van a könyvedben.)

Nap járása alapján számított idő: helyi idő.

Azonos magasságú helyeket összekötő vonal: szintvonal. (Ez is biztos benne van a könyvedben.)

Nap járása alapján számított idő: már kérdezted.

A földkéreg legfelső rétge: óceáni kéreg, illetve kontinentális kéreg.

Csillaghalmaz: galaxis.


2A. Meg kell nézni hány hosszúsági fok az eltérés Budapest és Los Angeles között. Minden egyes fok 4 perc eltérést jelent. Nyugat felé van egyre korábban.

2B. Meg kell nézni, mennyi a zónaidő Budapesten és Los Angeles-ben. A Goggle segít.

2018. jan. 16. 10:48
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

2) Budapesten a helyi idő 17 óra. Mennyi a heyi idő Los Angelesben? (USA, Kalifornia) ?

2B) Csinálja meg a feladadtot zónaidővel is !


Így, hogy nincs megadva egyik város földrajzi szélessége sem, illetve időzónája sem, nincs mód a számolásra.

Persze, kikereshetők ezek az adatok, de akkor akár olyan alkalmazás is kereshető, ami egyből mutatja az időt az egyik, illetve a másik helyen.


Tudok csinálni feladatot, de hogy erre van-e szükséged, abban egyáltalán nem vagyok biztos.


1) Időzóna konverterrel: [link]


2) Számolás, földrajzi szélesség alapján:

• Ha a Google maps mutat egy települést, akkor a keresőmezőben mutatja a koordinátáit is.

Budapest: [link]

Los Angeles: [link]

Eszerint

Budapest a keleti szélesség 18,9902216°-án fekszik. (Persze, nyílván nem az egész város, de valamilyen fő jellemzője.)

Los Angeles (Kalifornia) a nyugati szélesség 118,6919125°-án fekszik. (A negatív előjel utal a nyugati irányra.)

• A kör 360°-ból, egy nap pedig 24 órából áll. Így, egy-egy órányi időzóna 360/24 = 15° szélességű.

• Mivel a Föld nyugatról keletre forog, egy adott földrajzi szélességen annál hamarabb van adott időpont, minél keletebbre van.

• Megállapodás szerint a 0°-os szélességi kör az Egyesült Királyság fővárosán, Londonon halad át; pontosabban annak egyik városrészén, Greenwichen, az ott levő csillagvizsgálón.

Ez az idő kiindulópontja is.

Mivel 1 órányi időzóna 15°-os, és ez a nulla idővonal a zóna közepén van, ez az időzóna keleti és nyugati irányban is (15/2=) 7,5°-ig tart.

Az 1-gyel korábbi, illetve 1-gyel későbbi időzónák pedig 7,5°-tól (7,5+22) = 29,5°-ig.

Budapest 18,9902216°-a eben a zónában van. Tehát, 1 órával van hamarabb dél, mint Londonban.

Hogyan számolható ki Budapest időzónája? (18,9902216-7,5)/15 = 0,776015

Az eredmény 0 és 1 között van, tehát Budapest az 1-es időzónában van.

Hogyan számolható ki Los Angeles időzónája? (-118,6919125-(-7,5))/15 = -7,4128

Az eredmény -7 és -8 között van, tehát Los Angeles a -8-as időzónában van.

Az időkülönbség 1-(-8) = 9 óra; Los Angelesben 9 órával kevesebb van, mint Budapesten.

Mind az időzónák, mind az időkülönbség az 1)-es pontban levő képen is látszik.


3) Időzóna alapján a 2) végén van kiszámolva.

A két településen a földrajzi szélességüknek megfelelő a helyi idő, azaz azoknak megfelelő időzónákban vannak.

Azonban jónéhány hely nem a földrajzi szélességének megfelelő időzónában van, például azért, hogy egy ország különböző részei ne más-más időzónákban legyenek.

Az időzóna térképen látszik, hogy közel sem minden időzóna határvonal függőleges egyenes: [link]

2018. jan. 16. 19:07