Kémiában segítene valaki? Nagyon sürgős.


1.) A glicerin vagy az oxálsav mutatja az ezüsttükörpróbát? Ha igen, akkor mi a széntartalmú termék neve?


2.) 1,0 dl 10 tömegszázalékos és 2,0 dl 20 tömegszázalékos háztartási ecetsavoldatot összekeverünk. Mekkora az így készített oldat pH-ja?

Az eredeti és az összeöntés kapott oldatoknak is 1,0 g/cm3 a sűrűsége. A térfogatokat pedig vegyük additívaknak.

Az ecetsav savi disszociációs állandója: 1,8 x 10^-5 mol/dm3.

(Moláris tömegek: M(H) = 1 g/mol; M(C) = 12 g/mol; M(O) = 16 g/mol)


3.) A vanilin egy fehér, vagy sárgás kristályos anyag, mely a vanília fő illatanyaga. Ennek a vegyületnek a tömegszázalékos összetétele: szén 63,2 %, oxigén 31,6 %, ezen kívül csak hidrogént tartalmaz.

A vegyület moláris tömege kisebb, mint 300 g/mol.

a) Számítással határozd meg a vanilin összegképletét!

b) 100 g vízben 1,0 g vanilin oldható fel. Határozd meg a telített vanilinoldat anyagmennyiségkoncentrációját, ha a sűrűsége 1,0 g/cm3!

(Moláris tömegek: M(H) = 1 g/mol; M(C) = 12 g/mol; M(O) = 16 g/mol)



2018. jan. 11. 20:21
 1/2 anonim válasza:

A második feladatban meghatározod mindkettő tömegét,majd anyagmennyiségét:m=ró÷V, n=m/M, a két anyagmennyiséget összeadod,meg a két térfogatot is és kiszámolod a c-t! c=n/V. Meghatározod a pht ph=-logc.

3. Kiszámolod a hidrogén százalékát. 100-a másik kettő összege. Ezután mind a 3 százalékot elosztod az adott elem atomtömegével. Megvan egy képlet.Ellenőrzés!!

B. A víz térfogata 1cm3. Meghatározod a vanilin anyagmennyiségét, majd elosztod a térfogattal.

Remélem érthető volt valamennyire.

2018. jan. 11. 21:08
 2/2 anonim ***** válasza:

2. megoldása:


Keverési egyenlet : ax+by=(a+b)Z

a = 0,1 L

b = 0,2 L


0,1*0,1+0,2*0,2=(0,1+0,2)*Z

Z = 16,67% = 166,7 g/L

V = 0,1 +0,2 = 0,3 L

m(ecetsav)= c*V = 166,7 * 0,3 = 50 g

M[ecetsav] = 12+3+12+2*16+1 = 60 g/mol

n=m/M = 50/60= 0,8335 mol

Ks = [H]*[acetát]/[ecetsav] a [] és a "c" is koncentrációt jelent


c(ecetsav) = [ecetsav] = n/V = 0,8335 mol / 0,3 L =2,778 mol/L , ebből kéne levonni a disszociált ecetsav mennyiségét, de az olyan kicsi, hogy elhanyagoljuk


CH3COOH --> CH3COO- + H+ tehát [acetát]=[H]

[H]*[acetát]= [H]^2


Ks = [H]^2/[ecetsav]


0,000018 = [H]^2 / 2,778

[H]= 0,007071 ( és -0,007071 a másik gyök)

2,778 >>> 0,007071 tehát jogosan hanyagoltuk


pH= -log( [H] )

pH= -log( 0,007071 )

pH=2,151

2018. jan. 12. 19:58