Egy jó matekos le tudná ellenőrizni, hogy jól csináltam meg a házit? (12. -es térgeometria)


1950. Mekkora lesz annak a forgástestnek a térfogata, amelyet úgy kapunk, hogy egy háromszöget megforgatunk


a, a leghosszabb

b, a legrövidebb

oldala körül, ha a háromszög oldalainak hossza: 4cm, 5 cm, 7cm?


1954. 3 cm alapkörátmérőjű, 5cm magas fahengerből maximális térfogatú kúpot esztergálunk (a hengert csúcsok közé szorítjuk és így végezzük a forgácsolást)


a, Hány százalék a forgács?

b, A kúpot további megmunkálásnak kell alávetni, mert szabályos hatoldalú gúlára van szükségünk. A kúp anyagának legalább hány százalékát kell eltávolítani?

c, Összesen legalább mekkora veszteséggel készíthető el a fenti eljárással a hengerből a gúla?


1959. Egy üvegpohár alja 6 cm, teteje 8cm átmérőjű kör, a pohár magassága 10 cm.

a, Mennyi folyadék tölthető a pohárba?

b, Hány deciliter víz van a pohárban, ha a víz 5 cm magasan áll benne?


A megoldásaim: 1950: [link]


1954/59: [link]



Előre is köszönöm!



2018. jan. 11. 13:56
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
1950: 3,5^2+r^2=4^2 egyenlet hogyan született?
2018. jan. 11. 14:18
 2/11 anonim ***** válasza:

Az 1950. a)-ban az nem stimmel, hogy a forgástengelyen levő oldalhoz tartozó magasság (ami az alapkör sugara) nem felezi az oldalt, tehát a kúpok magassága nem 3,5 cm lesz. Amúgy a logika jó, és a b) részben is azt kéne alkalmazni, hiszen a 4, 5, 7 oldalú háromszög nem derékszögű (ugye Pitagorasz-tétel megfordítása: 4^2 + 5^2 = 41, nem pedig 49 = 7^2, tehát nem derékszögű). Annyi trükk, hogy még az a) részben két különböző irányba néztek az azonos alapú kúpok, és a térfogatuk összeadódott, a b)-ben egy irányba néznek, és az egyik térfogatot ki kell vonni a másikból.

Szép ábra a háromszögről: [link] (meg a szögek koszinuszát is tudod innen ellenőrizni…)


A magasság kiszámolásához pedig trigonometria kell, például koszinusztétellel kiszámolod a szögek koszinuszát, és abból a magasságot meg sugarat.

2018. jan. 11. 14:19
 3/11 A kérdező kommentje:
Hát a Pitagorasz tételben a 7cm-es oldal fele, meg a sugár, és az alkotó(4cm). De javítsatok ki ha nem jó.
2018. jan. 11. 14:25
 4/11 A kérdező kommentje:
köszi szépen!
2018. jan. 11. 14:26
 5/11 A kérdező kommentje:
A többi feladat jó?
2018. jan. 11. 14:30
 6/11 anonim ***** válasza:

1954.

a) Stimmel. (Esetleg annyi, hogy kerekítés után nem 66,7 lesz? Illetve egyszerűbb megoldás, hogy a kúp térfogata harmada a hengerének, tehát 2/3 = 66,6667% lesz a veszteség.)

b) Majdnem jó. Csak annyi, hogy te NEM az eltávolított, hanem a MEGMARADÓ anyag arányát adtad meg. Helyesen 1 – 0,827 = 17,3 %. (Illetve kicsit kacsaringósan jegyezted le a gondolatmenetet.)

c) Hasonló bugyuta hiba, mint a b)-ben volt. Ha már a kúp készítésénél elveszett 66,7%, akkor csak 27% veszne el a gúlához?

(Legalábbis, ha a „szabályos” hatoldalú gúlának elég, ha az alapja szabályos hatszög, a magassága mindegy, csak ugyanakkora legyen, mint a kúpé.)

2018. jan. 11. 14:30
 7/11 anonim ***** válasza:

1959.

a) Stimmel.

b) Stimmel.

2018. jan. 11. 14:34
 8/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen :)
2018. jan. 11. 14:38
 9/11 anonim ***** válasza:
Há, há… Jó vicc volt. Az 1954. b)-t én is benéztem. Te a fejjel lefelé feltöltött pohárra számoltad ki az eredményt. Trükkös! Tessék kijavítani…
2018. jan. 11. 14:39
 10/11 anonim ***** válasza:
Illetve az 1959. b)-t. Mindegy…
2018. jan. 11. 14:39
1 2