Bonyolult függvény deriválása?


A következő függvény deriválásában szeretnék segítsétek kérni (az alsó feladatról van szó):


[link]


Egy darabig eljutottam benne, de nem vagyok benne biztos, hogy jól csináltam-e és elvileg ezt még tovább kellene valahogy egyszerűsíteni, de nem jövök rá hogyan. Amit látok, hogy a nevezővel tudok egyszerűsíteni egy helyen, de így sem akar kijönni az az eredmény, amit a wolframalpha kiad:


[link]



2018. jan. 9. 17:04
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Eddig jó.

Az 1/(a/b) = b/a


Úgyhogy kapásból le lehet húzni egy (x^2-xgyök(2)+1)-et.


Akkor a nevezőben marad a


(x^2-xgyök(2)+1) * (x^2+xgyök(2)+1)


Itt észre lehet venni, hogy ez (a-b) * (a+b) = a^2-b^2 alakú.

a=x^2+1, b=x*gyök(2)

Azaz (x^2+1)^2-2x^2 ami éppen x^4+1


A számlálónál fel kell bontani a két nagy szorzást.


Ez 6-6 tag lesz, amiből a fele kiesik.

És annyi marad, hogy -2gyök(2)*x^2 + 2gyök(2) = 2gyök(2)(1-x^2) = -2gyök(2)(x^2-1)

2018. jan. 9. 17:58
 2/2 A kérdező kommentje:
Basszus és tényleg! Hogy nem vettem észre... :D Köszi szépen!
2018. jan. 9. 20:24