Kamatos kamattal évente hány százalékos kamatra van szükségünk, hogy 20 év alatt fél millió forintot megtriplázzunk?

2018. jan. 2. 12:24
 1/1 anonim ***** válasza:

Azt nagyon egyszerű megmondani; tegyük fel, hogy q% a kamatláb, vagyis minden évben 1+(q/100)-szorosára fog nőni az előző évi összeg, tehát 20 év múlva 500.000*(1+(q/100))^20 lesz a számlán. Azt szeretnénk, hogyha ez 1.500.000 lenne, tehát:


1.500.000 = 500.000*(1+(q/100))^20, osztunk 500.000-rel:

3 = (1+(q/100))^20, huszadik gyököt vonunk:

1,0565 = 1+(q/100), kivonunk 1-et:

0,0565 = q/100, végül szorzunk 100-zal:

5,65 = q, tehát 5,65%-os kamatra van szükség.


Ez igazából minden esetben igaz, vagyis mindegy, hogy mekkora tőkét akarunk a 3-szorosára növelni 20 év alatt.

2018. jan. 2. 12:36