Alexa55555 kérdése:

Hány g hidrogéngázban, nitrogéngázban, vasban van ugyanannyi atom, mint 0,5 g szén- monoxid-gázban? Valaki okos segítsen légyszi.

2018. jan. 2. 11:49
 1/2 anonim ***** válasza:

Ki kell számolni, 0,5 g szén-monoxidban hány atom van:

1. Kiszámolod, ez hány mol (moláris tömeg alapján).

2. 1 mol az 6*10^23 db molekula.

3. A CO 2-atomos molekula, tehát 2-szer ennyi atom van benne.


Ezután már nem nehéz, mert a hidrogén, nitrogén, vas moláris tömege is ismert.

2018. jan. 2. 12:00
 2/2 anonim ***** válasza:

A szén moláris tömege: 12 g

Az oxigén moláris tömege: 16 g

A szén-monoxid (CO) moláris tömege: 12 g + 16 g = 28 g

1 CO molekulában 2 atom van, tehát 1 mol CO-ban 2 mol atom van. 28 g CO-ban tehát 2 mol atom van.


A 28 grammot 56-tal kell osztanunk, hogy 0,5 grammot kapjunk, ennyivel kell a 2 mólt is. 2/56 = 1/28. 0,5 g CO gáz tehát 1/28 mol atomot tartalmaz.


1 mol hidrogénatom tömege 1 g. 1/28 mol hidrogénatom tömege 1/28 g.


1 mol nitrogénatom tömege 14 g. 1/28 mol nitrogénatom tömege (1/28) * 14 g = 0,5 g.


1 mol vasatom tömege 56 g. 1/28 mol vasatom tömege (1/28) * 56 g = 2 g.

2018. jan. 2. 12:09